HDP'li vekil Urfa'nın sorununu Meclis'e taşıdı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Göbeklitepe'nin de varlığına dikkat çekerek Şanlıurfa'nın havayolu ulaşımındaki sorunlarını ilgili Bakanlığa iletti.

HDP'li vekil Urfa'nın sorununu Meclis'e taşıdı
banner2

Göbeklitepe, Balıklıgöl, Harran, Halfeti gibi tarihi ve turistik alanların ev sahipliğini yapan Şanlıurfa'nın uçak seferleriyle ilgili yaşadığı sorunlar bir kez daha gündeme getirildi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlını Adil Karaismailoğlu’na soru önergesi sundu. Önergede uçak seferleri sorunu turizm ve ekonomi bağlantılı olarak yer aldı.

"SEFER SAYISININ ARTIRILMASI ELZEM"

Vekil Sürücü UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Göbeklitepe'nin bulunduğu kentte turizm kentlerine direkt seferlerin bulunmadığını belirterek "2.5 milyon nüfusu olan Şanlıurfa kentinde bulunan GAP Havalimanı’nda seferler oldukça kısıtlıdır. Özellikle de Antalya ve İzmir seferleri hiç bulunmamaktadır. Dünyanın en eski yerleşim yeri olan Göbeklitepe gibi bir yapının bulunduğu kente Antalya ve İzmir gibi turizm kentlerinden doğrudan uçak seferi yapılmaması Şanlıurfa’nın ekonomisini doğrudan etkilemektedir. Turizm, eğitim ve sosyo-ekonomik altyapının gelişimi açısından hava ulaşımının daha da geliştirilmesi sefer sayı ve çeşitlerinin artırılması elzemdir" dedi.

Vekil Sürücü yanıtlanması talebiyle ilettiği önergesinde şu sorulara yer verdi:

  • "GAP Havaalanı’ndan doğrudan seferleri toplamda kaç kentte yapılmaktadır?
  • Antalya ve İzmir için sefer konulacak mıdır?
  • Bu nokta da Bakanlığınızın alacağı kararı kamuoyuna açıklayacak mısınız?
  • Dünyanın en eski yerleşim yeri olan Göbeklitepe gibi bir yapının bulunduğu kente Antalya ve İzmir gibi turizm kentlerinden doğrudan uçak seferi yapılmaması Şanlıurfa’nın ekonomisini doğrudan etkilediği düşünüyor musunuz?”

BİHA

YORUM EKLE

banner99