Harran’da kaçak yapı yıkıldı! Gerisi gelecek mi?

Harran evlerinin bulunduğu alandaki kaçak yapıların yıkılması için çalışma başlatıldı. Geçtiğimiz yıldan bu yana kaçak yapılarla ilgili mücadele gündeme gelirken, yıkım çalışmalarının devamının gelip gelmeyeceği merak konusu oldu.

Harran’da kaçak yapı yıkıldı! Gerisi gelecek mi?
banner2

Kaçak yapıların Şanlıurfa'da tarihi dokuya zarar verdiği adres Harran, gündemden düşmüyor.

UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki yaklaşık 250 yıllık ilçeye özgü konik kubbeli Harran evleri 2019 yılında kaçak yapı tehdidi ile karşı karşıya kalmıştı. Tarihi dokuya zarar veren ve görüntü kirliliğine neden olan kaçak yapıların yıkımı için çalışma başlatılmıştı. Harran'daki kaçak yapılar bu yıl bir kez daha gündeme geldi.

Suriçi, Soğmatar ve Eyyüp Nebi’de iskan amaçlı yeniden yapılaşmalar başladı. Şanlıurfa Kent Konseyi, 127 Sivil Toplum Kuruluşu (STK) adına dün yaptığı açıklama ile kaçak yapıların hata olduğuna dikkat çekerek yetkililileri göreve davet etti. Konu sosyal medyada da #harranbetonolmasın ile gündemde geniş yer buldu.

 

Gelişmelerin ardından "Harran sahipsiz değildir" diyen İlçe Belediye Başkanı Mahmut Özyavuz yıkım çalışmalarının başlatıldığını duyurdu ve "Tarihi Harran İlçemizin dokusuna zarar veren kaçak yapılara izin vermeyeceğiz" dedi.


MÜCADELEDE KARARLILIK GÖSTERİLECEK Mİ?

 

1979 yılından bu yana kentsel sit alanı olarak tescil edilen ve inşaat yapılması yasaklanan alanda şuana kadar 15 kaçak yapının bulunduğu belirtildi. 2019 yılında da yapılan açıklamalarda kaçak yapılara izin verilmeyeceği belirtildiği ve hala aynı sorunla mücadele edildiği için vatandaşlar yıkım çalışmalarının devamının gelip gelmeyeceğini merak ediyor. Sorunun tamamen çözüme kavuşturulup Göbeklitepe'nin ardından Geleneksel Harran Evleri'nin de UNESCO Dünya Mirası Kalıcı Listesi'ne girmesi isteniyor. 


Geleneksel Harran Evleri: 

Harran"ın en çok ilgi çeken yanı, bindirme tek­niğinde yapılmış, külah biçimindeki konik kubbeli evleridir. 1979 yılında arkeolojik ve kentsel sit alanı olarak tescil edilen ve kubbe evleri korumaya alınan Harran"da, ören yerinden malzeme toplanması, her çeşit inşaat yapılması, kanal açılması yasaklanmış­tır. O tarihlerde 960 adet kubbe sayılan Harran"da bu sayı dondurulmuştur. Bölge iklimine uyumlu, yazın serin, kışın sıcak olan kubbeli Harran evlerinde, tavukların daha çok yumurtladığı, at gibi bazı hayvanların daha uysal olduğu, kuru soğanların çabuk filizlendiği köylüler tarafından söylenmektedir. Bu evlerden bir örnek 1999 yılında Harran Kaymakamı İbrahim Halil Akşit"in gayretleriyle restore edilerek "Kültür Evi" fonksiyonuna kavuş­turulmuş ve turizmin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca Kültür Bakanlığı, restore etmek ve kültü­rel fonksiyon vermek üzere bu evlerden 4 adedini satın almıştır. Kaynak: Şanlıurfa Valiliği

BİHA

 

YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR