Gözaltı kararına Urfa'dan tepki: Geri adım atmayacağız

Şanlıurfa'da merkezli eş zamanlı düzenlene operasyon ile çok sayıda avukat ve gardiyan gözaltına alındı. Gözaltılar sonrası açıklama yapan Şanlıurfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, avukatların derhal serbest bırakılması gerektiğini kaydetti.

Gözaltı kararına Urfa'dan tepki: Geri adım atmayacağız
banner2

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dün sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon düzenlendi.

Şanlıurfa merkezli başlatılan operasyonda çok sayıda vatandaş, gardiyan ve Urfa Barosuna kayıtlı 7 avukat gözaltına alındı. Avukatlardan 3'ünün kent merkezinde görev yaptığı öğrenilirken, 3'ünün Siverek, 1 'inin de Suruç'ta görev aldığı öğrenildi.

Urfa'daki gözaltılar sonrası aynı dosya kapsamında Diyarbakır Barosuna kayıtlı 2 ve Şırnak Barosuna kayıtlı bir 1 avukat hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Gözaltılar sonrası ilk açıklamayı sosyal medya hesabından yapan Şanlıurfa Barosu Avukatı Abdullah Öncel, bugün düzenlenen basın açıklaması ile avukatların serbest bırakılması gerektiğini aktardı.

Şanlıurfa Barosu önünde yapılan açıklamaya Batman Barosu, Diyarbakır Barosu, Gaziantep Barosu, Şırnak Barosu, Mardin Barosu, Van Barosu, Siirt Barosu Başkanları, HDP Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan ve çok sayıda avukat katıldı.Açıklamayı yapan Urfa Barosu Başkanı Abdullah Öncel, şu ifadeleri kullandı:

"Arama ve gözaltına almaya yönelik kararlardan anlaşıldığı üzere meslektaşlarımız hakkında, mesleki faaliyetler kapsamında kalacak gerekçelerle soruşturma başlatılmış ve sonucunda gözaltına alınmışlardır. Soruşturma aşamasında avukatların yargılanmalarına ilişkin özel hükümlerin ihlal edildiği ve bu hükümlerin hiçe sayıldığı ortadadır.

Yine geçtiğimiz hafta Mardin Barosu'na kayıtlı meslektaşımız Av. Ali Kahraman mesleki faaliyetlerinin gizli tanık ifadeleri gerekçe gösterilerek tutuklanmıştır. Aynı şekilde 18 ÇHD üyesi meslektaşımızın yıllardır haksız bir şekilde tutuklu yargılandıkları kamuoyunun malumudur.

Savunma hakkı, yaşam hakkı kadar kutsaldır. Herkesin savunma yapma ve savunmasını yaparken bir avukattan yardım almaya hakkının olması hukuk devleti olmanın gereğidir.

'DÜZENLEMELER HİÇE SAYILDI'

Savunmayı temsil eden ve kamu hizmeti yapan avukatların soruşturulmaları ve bürolarının aranması, bu konudaki yasal düzenlemeler dikkate alınarak yapılması gerekirken, savunmanın bağımsızlığını teminat altına alan bu düzenlemelerin hiçe sayılmasını, üstüne bir de avukatın temsil ettiği kişiler ve üstlendiği görevlerden dolayı soruşturulmalarını ve gözaltına alınmalarını kabul etmemiz mümkün değildir.

'YARGILANAMAZ, GÖZALTINA ALINAMAZ, TUTUKLANAMAZ...'

Avukat üstlendiği görev ile bağdaştırıl amaz! Bu görevinden dolayı yargılanamaz, gözaltına alınamaz, tutuklanamaz. Demokratik hukuk devletinde hiçbir avukat yaptığı iş dolayısıyla böyle bir muamele ile karşılaşmamalıdır. Çünkü avukat, yargının kurucu unsurlarından olan bağımsız savunmayı serbestçe temsil eder.

Yargının siyasal iktidarın adeta bir aparatı haline getirildiği, yargıya olan güvenin tümüyle ortadan kalktığı bu dönemde, yargının kurucu unsuru olan avukatların mesleki faaliyetleri ve hukuk mücadeleleri kriminalize edilmeye çalışılmaktadır.

Unutulmamalıdır ki, biz avukatlar tarih boyunca adaletin tecellisi, her yurttaşın özgürce ve güven içinde yaşaması uğruna hukuk mücadelesi verdik. Bu mücadeleden bir adım dahi geri adım atmadık.

'BİR ADIM DAHİ GERİ ATMAYACAĞIZ'

Bugün de hiç kuşkusuz bütün baskılara, zorbalıklara, hukuksuzluklara rağmen bir adım dahi geri atmayacağımızı başta bu hukuksuzluk düzenini yaratanlar olmak üzere herkesin bilmesini isteriz.

Şanlıurfa Barosu, Batman Barosu, Diyarbakır Barosu, Gaziantep Barosu, Şırnak Barosu, Mardin Barosu, Van Barosu, Siirt Barosu ve burada bulunamayıp bizimle dayanışma içerisinde olan tüm barolar olarak, 13 meslektaşımızın soruşturulmasını ve gözaltına alınmalarını 'savunmaya saldın" olarak değerlendiriyoruz. Ancak buradan bir kez daha h aykırı yor uz; bağımsız savunma tutsak edilemez, mesleğimizi yapmamızın önüne hiçbir kuvvet geçemez.

'DERHAL SERBEST BIRAKILMALILAR'

Buradan hem tutuklu olan, hem de şu anda gözaltında olan tüm meslektaşlarımızın derhal serbest bırakılmasını ve avukatlara saldırma alışkanlığından vazgeçilmesini talep ediyoruz.

Bu hususta sonuna kadar meslektaşlarımızla dayanışma içerisinde kalacağımızı belirtiyor, basına ve kamuoyunun saygıyla duyuruyoruz."

Açıklama sonrası gözaltına alınan avukatların ismini tek tek okuyan Öncel'e, avukatlar ise "Burada!" diye yanıt verdi.

Gözaltına alınan isimler şöyle:

Av. Metin Özbadem , Av. Şeyhmus İnal, Av. Emin Baran , Av. Sevda Çelik Özbingöl, Av. Hidayet Enmek , Av. Hüseyin İzol, Av. Cemal Tüysüz, Av. Özkan Avcı

Özlem DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE