Genel Sağlık Sigortası olanların dikkatine!

Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) Genel Sağlık Sigortası borcu olanlar için yapılandırma fırsatının devam ettiği bildirildi.

Genel Sağlık Sigortası olanların dikkatine!
banner2

Şanlıurfa Sosyal Güvenlik İl Müdürü İsmail Ünlü, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarını vatandaşların başvuru yapmasına gerek kalmaksızın otomatik olarak yapılandırdıklarını belirterek, “Bu sigortalılarımızın GSS ana para borcunun tamamının 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödenmesi halinde bu borca ilişkin gecikme cezası ve zammı silinmiştir.Ayrıca, gelir testi için aranan bir aylık süreyi kaçırmış ve bugüne kadar da hiç gelir testi yaptırmamış vatandaşlar borcunu ödeyemeyecek durumda ise 31 Mart 2021’e kadar gelir testi için başvuru yapması durumunda, geliri brüt asgari ücretin üçte birinin altında çıkan kişilerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir” dedi.  

 

Kredi ile emeklilik imkânı

Müdür Ünlü, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası arasında 7256 sayılı Yapılandırılma Kanunu kapsamında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolünün de imzalandığını vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:

“Bu kapsamda SGK’dan emekliliği hak edipte ödeme gücü olmayan vatandaşların anlaşmalı bankalardan kredi kullandırarak emekli olma imkânı sağlandı. 31 Mart 2021 tarihine kadar yapılandırma yapmış ve hak eden sigortalılarımıza banka kredisi kullanmaları için yazı vermeye devam ediyoruz.”

BİHA

YORUM EKLE

banner99