GAP Havaalanı’ndaki sis sorunu Meclis’e taşındı

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, GAP Havaalanı’nda yoğun sisten dolaylı uçak seferlerinin yapılamaması sorununu meclise taşıdı.

GAP Havaalanı’ndaki sis sorunu Meclis’e taşındı
banner2

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Urfa’da son dönemlerde hava koşulları gerekçe gösterilerek GAP Havaalanında uçak seferlerinin yapılmadığına yönelik sorunu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.

Vekil Sürücü, ilgili konu hakkında verdiği soru önergesini Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yazılı olarak yanıtlamasını talep etti.

Soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

“Şanlıurfa’da bulunan GAP Havaalanı uygun olmayan yere yapılmasından ötürü kış aylarında yoğun sisten dolayı uçaklar kalkış yapamamaktadır. Şanlıurfa’ya gelen kar tipisinden sonra ise 3 gün boyunca seferler aksamıştır. Tahmini 2 milyon değerindeki havalimanının, tahmini 700 bin dolar değerinde olan ve sisli havalarda güvenli uçuş için gerekli olan cihazın bulunmamasından dolayı atıl hale gelmesi kamusal çıkarlar açısından oldukça endişe vericidir. Şanlıurfa halkı ciddi ulaşım mağduriyetleri ile karşı karşıya kalmakta, seyahat etme hak ve özgürlükleri kısıtlanmaktadır. Bu hususta gereğinin yapılması elzemdir.

Bu Bağlamda;

1.Şanlıurfa’da kötü hava koşulları ve yanı sıra sis faktörü seferlerin sürekli ertelemeye sebep olmakta bu konu da bir adım atılacak mıdır?

2.Sisli havalarda güvenli uçuş için gerekli olan cihazın alınması noktasında bir çalışmanız mevcut mudur?

3.Konu hakkında Şanlıurfa halkına bir açıklama da bulunacak mısınız?”.

BİHA


YORUM EKLE