Evini boşaltan vatandaşlara destek: Ağırlayabiliriz

Barış Pınarı Harekatı sonrası Şanlıurfa'nın sınır ilçelerinde hareketlilik artarken, Akçakale yüzde 80 oranında boşaltıldı.

Evini boşaltan vatandaşlara destek: Ağırlayabiliriz
banner2

Barış Pınarı Harekatı sonrası evini boşaltan vatandaşlara destek olmak isteyen sosyal medya kullanıcıları, takdirleri topladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatının başladığını gün duyurmuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklaması sonrası Şanlıurfa'nın sınır ilçeleri Ceylanpınar ve Akçakale'de dumanlar yükseldi.

AKÇAKALE'Yİ TERK ETTİLER

Harekat ile birlikte sınıra yakın 4 ilçede okullar tatil edilirken, Suriye tarafından sınır ilçelerine roket ve havanlar atıldı. Atılan havan ve roketler sonucunda can kaybı yaşanırken, çok sayıda kişi de yaralandı. Yaşanan gelişmelerin ardından ilçede kalmak istemeyen çok sayıda vatandaş, başta Akçakale olamk üzere sınır ilçelerini terk etti.

KİMİ EŞ-DOSTA, KİMİ PANSİYONA GİTTİ 

Kent merkezinde ve çevre il ve ilçelerde akrabası ya da eş-dostu olan vatandaşlar, dün yola koyuldu. Çevre bölgelerde tanıdığı olmayan vatandaşlar da güvenli buldukları bölgelerde konaklamak için soluğu pansiyon ve otellerde aldı. Yoğun bir trafik akışının yaşanması ile de Akçakale'den Şanlıurfa’ya doğru uzun kuyruklar oluştu.

KONAKLAMA İÇİN SOSYAL MEDYADA KULLANICILARI ÇAĞRI YAPTI

İlçedeki vatandaşların konaklama için yaşadığı tedirginliğin önüne geçmek isteyen birçok sosyal medya kullanıcıları ise verdikleri destek ile takdirleri topladı. Başta Şanlıurfa'nın merkez ilçelerinden olmak üzere Mardin ve çevre illerden Akçakaleli vatandaşlara çağrı yapıldı. Sosyal medya kullanıcıları, "Yeri olmayan kardeşlerim benimle irtibata geçebilir, ağırlayabilirim" diyerek, kalacak yeri olmayan vatandaşları evlerine davet etti.

'BİZLER AHİRET KARDEŞİYİZ'

İşte, o mesajlar:

Yılmaz Baylan isimli bir vatandaş, "Sevgili Akçakaleli, Ceylanpınarlı kardeşlerim evim müsait yeri olmayan aileler buradan benimle irtibata geçebilir", Hacı Mustafa Celkanlı, "Valiliklere açık çağrımdır: Şanlıurfa'nın Akçakale, Ceylanpınar ve Birecik ilçeleri ile mardin2in Nusaybin ilçelerindeki vatandaşlarımızı Kilis'teki evimizde misafir etmeye hazır olduğumuzu bildirmek isteriz", Ali Şahin Gemci ise, "Ceylanpınar bölgesinde yaşayan küçük çocuk ve bacılarımızı seve seve misafir edebiliriz. Bizler ahiret kardeşiyiz" ifadelerini kullandı.

Sosyal medyada bu destek büyürken, evini açan vatandaşlar da takdir topladı.

ÖZLEM DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE

banner99