Esnaftan Urfalılara uyarı: Önleminizi erken alın

Şanlıurfa'da kış mevsimi öncesi değişen hava koşulları birçok hastalığı da beraberinde getirdi: Grip, soğuk algınlığı, astım, zatürre...

Esnaftan Urfalılara uyarı: Önleminizi erken alın
banner2

Türkiye’nin en sıcak illerinin başında gelen Şanlıurfa’da sıcaklıklarda düşüşler yaşanıyor.
 GRİP, SOĞUK ALGINLIĞI, ASTIM...

Bir anda değişen gece-gündüz arasındaki sıcaklık farkları ve mevsimsel geçişler, vatandaşların çeşitli rahatsızlıklar geçirmelerine neden oluyor: Grip, astım, bronşit, zatürre, sinüzit, soğuk algınlığı... Şanlıurfalılar hastalıktan korunmak için çözüm yolları ararken, Haşimiye Meydanı civarındaki Aktar Pazarı esnafı BİHA aracılığıyla vatandaşlara 'alternatif tıp' ürünlerini önerdi.
 DİŞİOĞLU: KIŞ ÇAYLARI HER HASTALIĞIN İLACI'

Uzun yıllardır Aktar Pazarında esnaf olan Mehmet Dişioğlu, kış aylarına özel çaylar hazırlandığını kaydetti. Kış mevsimi öncesi Şanlıurfalılara ellerini çabuk tutmaları gerektiğini söyleyen esnaf Dişioğlu, "Kış aylarına özel çaylarımız var, 12 çeşit. İçinde zencefil, zerdeçal, kuşburnu gibi bir çok çeşit ot bulunmaktadır. Astım, bronşit, nefes darlığı, üst solunum hastalıklarına iyidir. Adaçayımız var, papatyamız var, ıhlamur var, hatmi çiçeğimiz var" dedi.
 'ZERDEÇAL REVAÇTA OLAN BİTKİMİZ'

Vatandaşların en çok zencefile yöneldiğini aktaran Dişioğlu, revaçta olan ürünleri sıralayarak, "Üst solunum yolu enfeksiyonuna iyi gelir. Aynı zamanda mikrop kırıcı özelliği de vardır. Doğal antibiyotiktir. Gelen müşterilere adaçayını öneriyorum, boğaz enfeksiyonları için öneriyoruz. Zerdeçalın da hücre yenileyici özelliği var. Aynı zamanda antioksidan özelliği de vardır. Bağışıklık sistemini de güçlendirir. Ekinezya çayımız da var, bunlar revaçta olan ürünlerimiz" ifadelerini kullandı.
 'HASTALANDIKTAN SONRA BİR ÖNEMİ KALMAZ'

Dişioğlu, ortalama bir kış çayını 10 TL'ye sattıklarını söyledi. Hastalanmadan şifalı bitkilerin tüketilmesi gerektiğini de belirten Dişioğlu, "Bu ilaçların şimdi rağbet görmesi lazım çünkü daha sonra bir anlamı kalmaz. Hasta olmadan önce önleyici olarak kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Genelde adaçayını kullanmalarını tavsiye ediyoruz ve özellikle ıhlamuru evlerinden eksik etmesinler" sözlerine yer verdi.
 ALA: KIŞIN PAPATYA, ADAÇAYI, IHLAMUR ÖNERİYORUZ

Bir diğer aktar esnafı Mehmet Ala ise kış mevsiminin vazgeçilmez çaylarından bahsederek, "Genellikle tarçın, zencefil, papatya, adaçayı ve ıhlamur öneriyoruz. Kış mevsimi öncesi talep artıyor. Vatandaşların çoğu kış öncesi bu çayları evlerinden eksik etmiyorlar" diye konuştu.
 'SOĞUK ALGINLIĞI İÇİN...'

Kışın vatandaşların yakasını bırakmayan soğuk algınlığı için de önerilerde bulunan Ala, "Soğuk algınlığı için papatya ıhlamur, hatmi çiçeği ve öksürük için zencefil iyi geliyor" açıklamasında bulundu.
 'FAYDASINI GÖREN ÇOK OLUYOR'

Şanlıurfa'da talebin arttığını ve kışa hazırlığın başladığını kaydeden Ala, "Vatandaşlar şimdiden almaya başladı. Herkes kışa hazırlık yapıyor. Karışık bitki çaylarımız var, 7 çeşit karışımımız var. Öneriyoruz milletimize, faydasını gören çok oluyor" diyerek sözlerine son verdi.

Özlem DİKMEN-ÖZEL HABER/BİHA

YORUM EKLE

banner99