Eski bakanlardan Urfalı Cevheri son yolculuğuna uğurlandı

Türk siyasetinin duayen ismi eski bakanlardan Şanlıurfalı Necmettin Cevheri TBMM'de düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Törene, siyasi liderler ve çok sayıda milletvekili katılırken, Cevheri'nin cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı'nda defnedildi.

Eski bakanlardan Urfalı Cevheri son yolculuğuna uğurlandı
banner2

Başkent Ankara’da dün vefat eden Şanlıurfa ve Türk siyasetinin duayen ismi Necmettin Cevheri’nin cenazesi Cebeci Asri Mezarlığı'nda defnedildi.

Ankara'da vefat eden eski bakan Necmettin Cevheri, TBMM'de düzenlenen cenaze töreninin ardından son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze törenine MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, siyasiler, bakanlar ve çok sayıda milletvekilleri katıldı.

Cevheri'nin biyografisinin okunmasının ardından 1 dakika saygı duruşunda bulunuldu. Dua okundu, ailesi taziyeleri kabul etti.

TAZİYELER CUMA GÜNÜNE KADAR ANKARA’DA KABUL EDİLECEK

Aile taziyeleri cuma gününe kadar Ankara'da kabul edecek. Şanlıurfa’da ise taziyeler cumartesi ve pazar günü Abdurrahman Yavuz  Taziye Evi’nde kabul edilecek.

NECMETTİN CEVHERİ KİMDİR?

Şanlıurfa’da 1930 yılında dünyaya gelen Necmettin Cehveri, Şeyhanlıoğlu aşiretine mensup.  

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirerek avukatlık yapmaya başlayan Necmettin Cevheri, hukukçuluk mesleğinin yanı sıra çiftçilikle de uğraştı.

Adalet Partisi (AP) listesinden 1965 ve 1969 seçimlerinde Şanlıurfa Milletvekili seçilerek  Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’ne giren Necmettin Cevheri,  İkinci (1969-70) ve Üçüncü (1970-71) Süleyman Demirel hükümetlerinde Turizm ve Tanıtma Bakanlığı yaptı. 1990 ve 1995 genel seçimlerinde de Doğru Yol Partisi (DYP) listesinden Şanlıurfa Milletvekili seçilerek Süleyman Demirel hükümetinde Adalet Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Tansu Çiller hükümetinde Devlet Bakanlığı görevlerinde  bulundu.

Necmettin Cevheri’nin vefatı Şanlıurfa’da büyük üzüntü yarattı.

BİHA

 

 


YORUM EKLE

banner99