Endişe veren artış! Urfa'da kırmızıya ramak kaldı

İki haftada bir güncellenen koronavirüs renk haritasında Şanlıurfa sarıdan turuncuya döndü. Bunun sebebi ise günlük ortalama 170'i bulan vaka sayıları...

Endişe veren artış! Urfa'da kırmızıya ramak kaldı
banner1

Maviden sarıya, sarıdan turuncuya... Şanlıurfa koronavirüs tablosunda kötü gidişatını sürdürüyor. 

Sağlık Bakanlığı tarafından kademeli normalleşme sürecinde Türkiye'nin koronavirüs vaka sayıları haritası her hafta, karonavirüs renk haritası ise iki haftada bir güncelleniyor. Bu güncelleme ile iller renk renk risk gruplarına ayrılarak belli tedbirlerle salgında mücadelesini sürdürüyor. Şanlıurfa 20-26 Şubat tarihlerini kapsayan illere göre ilk risk haritasında mavide (düşük riskli il) yer alırken;  20-26 Mart tarihlerini kapsayan haritada ise vaka sayısında hızla yaşanan artıştan dolayı sarı (orta riskli il) renkli iller arasına girdi.

Bugün yapılan açıklama ile 03-09 Nisan tarihlerini kapsayan harita Şanlıurfa haftada yüz binde 61 vaka ile turuncu (yüksek riskli il) kategoriye yükseldi. Bu rakam günlük ortalama 170 vaka sayısı ederken vatandaşlar da endişe de arttı.

Tedbirlerin gevşetilmesi ile vakalarda hızla yaşanan artışın önüne geçmek içinse Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu akşam kabine tplantısı sonrası yaptığı açıklamada kısmi kapanmaya gidildiğini duyurdu. Sokağa çıkma kısıtlamasındaki saat düzenlemeleri, yüz yüze eğitime getirilen kısıtlamalar ile vaka ve ölüm sayılarının önüne geçilmesi hedefleniyor.


TURUNCU RENK İLE GELEN YASAKLAR

Peki Şanlıurfa Ramazan Ayı'ndan sonra da turuncu renkte kalmaya devam ederse kenti ne gibi kısıtlamalar bekliyor?

Ramazan Ayı'ndan sonra yeni tedbirler getirilmez ve kademeli normalleşme sürecindeki alınan yasak kararları uygulanmaya devam ederse yüksek riskli illerde(turuncu) cuma günü 21.00'de başlayan sokağa çıkma yasağı cumartesi 05.00'de bitiyor ve cumartesi günü sokağa çıkma yasağı tekrar 21.00'de başlıyor ve pazartesi günü 05.00'de sona eriyor. Hafta içi ise sokağa çıkma yasağı 21.00-05.00 saatleri arasında geçerli oluyor.

BİHA

YORUM EKLE