Emniyet'ten 'korona virüsü' açıklaması

Emniyet Genel Müdürlüğü, korona virüsü ile ilgili olarak Türkiye’de salgının görüldüğüne dair gerçek dışı görüntü ve ses dosyalarını sahte hesaplar üzerinden yayan ahıslar hakkında gerekli çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

Emniyet'ten 'korona virüsü' açıklaması
banner1

Çin'in Vuhan kentinden çıkıp dünyanın bir çok noktasına yayılan korona virüsünün Türkiye’de de görüldüğü iddiası sosyal medyada hızla yayıldı. Sosyal medyada hızla yayılan iddialarla ilgili açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastaya konulan tanının yeni korona virüsü olmadığını duyurdu.

Sosyal medyada paylaşılan sahte ses, görüntü kayıtları ve görsellerle ilgili harekete geçen emniyet birimleri, paylaşımların yapıldığı sahte hesapları tespit etti. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığımız sosyal medya üzerinde milli ve manevi değerlere saldırı ile sosyal sınıf, ırk, din, mezhep, cinsiyet veya bölge farklılığına dayanarak yapılan hakaret ve saldırılar ile korku ve panik oluşturarak kamu düzenini bozan paylaşım yapan hesapları tespit etmek amacıyla 7/24 esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütmektedir.

Bu doğrultuda yapılan incelemeler sonucunda, son günlerde dünyada birçok kişinin ölümüne sebep olan Korona Virüsü(COVID-19) ile ilgili olarak ülkemizde de salgının görüldüğüne dair gerçek dışı görüntü ve ses dosyalarını sahte hesaplar üzerinden yayarak kamuoyunu endişeye düşüren korku ve paniğe sevk eden paylaşımlar tespit edilmiştir.

Bu şekilde halkı korkutma amaçlı paylaşımlarda bulunan şahıslar hakkında gerekli çalışmalar başlatılmış olup en kısa süre içerisinde adli mercilere sevki sağlanacaktır."

BİHA

YORUM EKLE