Eğitim-Sen Urfa Eşbaşkanı: Derhal serbest bırakılmalılar!

Diyarbakır'da gözaltına alınan 26 eğitimciye yönelik basın açıklaması yapan Eğitim-Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Mahmut Binici, “Diyarbakır'da 26 eğitim emekçisi, haksız ve hukuksuz biçimde gözaltına alınmıştır" dedi.

Eğitim-Sen Urfa Eşbaşkanı: Derhal serbest bırakılmalılar!
banner1

Diyarbakır'da terör örgütü PKK'nın örgütsel eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve özel eğitim kurumlarında görev yapan 26 eğitimcinin gözaltına alınmasına yanelik Eğitim-Sen Urfa Şubesi basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı yapan Eğitim-Sen Urfa Şube Eşbaşkanı Mahmut Binici, şunları kaydetti:

“Bilindiği üzere ülkemiz son donemlerde antidemokraktik uygulamalarla sık sık gündeme gelemektedir.Mevcut iktidarın uyguladığı politikaları eleştiren herkes terörist olarak ilan edilmekte,düşünce ve ifade özgürlüğü dahil her türlü demokratik eylem ve etkinliklere yasaklar getirerek ülkeyi yönetmeye çalışmaktadırlar.

Bu anti demokratik uygulamalar nedeniyle temel insan hak ve özgürlükleri rafa kaldırılmış, AB uyum sürecinden hızla uzaklaşılmış, güvenli olmayan bir ülke algısı yaratılmıştır. Bu nedenle son dönemlerde ekonomi dibe vurmuş ve bunun faturası tüm emekçilere çıkartılmaya çalışılmaktadır.

Ülkenin bu kötü yönetimine dur demek isteyen herkes bir şekilde gözaltına alınmakta, tutuklanmakta veya korku atmosferi yaratılarak sindirilmeye çalışılmaktadır.

Bizler Kamu Emekçileri olarak hangi iktidar olursa olsun, iktidarlara karşı değil , iktidarların uyguladığı yanlış politikaların düzeltilmesi için demokratik haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz.

Bizler Kamu emekçileri olarak dün olduğu gibi bu gün de  çağdaş,laik, demokratik,eşit ve adil bir yaşamı savunmaya devam edeceğiz.

Diyarbakır da  26 eğitim emekçisi, demokratik eylem ve etkinlikler ile sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek haksız ve hukuksuz bir biçimde gözaltına alınmışlardır.  Gözaltına alınanlar arasında 5 aylık hamile ve 8 aylık bebeği olan iki kadın eğitim emekçisinin bulunduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

Gözaltına alınan bu insanların yaptıkları tek şey  AKP tarafından uygulanan yanlış politikalar karşısındaki düşünce ve fikirlerini belirtmiş olmalarıdır.

Gözaltı ve operasyonları ülkenin rutini haline getiren AKP iktidarının yanında yer almayan, yanlışını dile getiren sivil toplum örgütleri, gazeteciler, seçilmiş milletvekilleri, parti temsilcileri ve sivil toplum aktivistlerinin baskı, tehdit, gözaltı ve tutuklamalarla sindirilmeye çalışılıyor.

Demokrasini gereği insanlar, anayasanın kendilerine tanıdığı hak karşılığında demokratik eylemler yapabilir, herhangi bir durum karşısında düşünce ve ifadelerini belirtebilirler.

Eğer Bu ülkede demokrasi varsa arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı, eğer ki arkadaşlarımız serbest bırakılmıyorsa o zaman demokrasi nerede ? diye insan kendine sormadan edemiyor.

Bu nedenle bizler anayasada belirtilen haklarını kullanan ve 

gözaltına alınan bütün eğitim emekçilerinin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”

BİHA 

YORUM EKLE