Dijital oyunlar çocuklar için tehlike içeriyor!

Çocukların sanal alemde tehdit altında olduğuna dikkat çeken Araştırmacı-Yazar İsa Altun, bu konuda ebeveynlere büyük görev düştüğünü vurgulayarak, ebeveynlere önerilerini sundu.

Dijital oyunlar çocuklar için tehlike içeriyor!
banner1

Şanlıurfalı Araştırmacı-Yazar İsa Altun, sosyal medya hesabından yayınladığı yazısında çocukların sanal alemde tehdit altında bulunduğuna dikkat çekti. Çocukların internette savunmasız olduğunun altını çize İsa Altun, bu konuda ebeveynlerine büyük görev düştüğünü paylaştı. Dijital oyunların çocuklar için büyük tehlike içerdiğini ifade eden Altun, ebeveynlere çocuklarını korumaları için öneriler sundu.


“ÇOCUKLAR UYARILMALI”

Çocukların sanal alemde tanımadığı kişilerle iletişim kurmaması gerektiğini aktaran Altun, çocukların bu konuda bilgilendirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Çocukların dijital oyun oynarken adres, resim ve kişisel bilgilerini paylaşmaması noktasında uyarılmaları gerektiğini söyleyen Altun, “Çocuklarının çok oyunculu (multiplayer) oyunlarda tanımadığı insanlara karşı iletişimini kontrol altında tutmalı, şiddet ve nefret söylemi yayan oyunlara özellikle dikkat etmeli ve bu tür oyunlardan olabildiğince çocuklarını uzak tutmalı. Çocuklarını yabancı kişilerden gelebilecek mesajlara dikkat ederek, yabancı kişilerden gelen fotoğraf, video gibi içerikleri kabul etmemeleri, bu içerikleri gönderen kişileri engellemeleri konusunda uyarmalı. Çocuklarına rahatsız edici bir mesaj ile karşılaştığında ailesi ile paylaşması gerektiğini anlatmalıdır” ifadelerini kullandı.


“EBEVEYNLER ÇOCUKLARI TAKİP ETMELİ”

Dijital oyunların çocuklar ve gençler için dijital tehlikeler içerdiğini sözlerine ekleyen Altun, “ Alınacak tedbirlerin başında; Ebeveynlerin, oyunun uygunluğu hakkında bilgi sahibi olması, çocuğun oyunda diğer oyuncularla kurduğu iletişimden haberdar olması gelmektedir. Dijital oyunlar gençler ve çocuklar için bazı dijital tehlikeler içerir. Alınacak tedbirlerin başında; ebeveynlerin, oyunun uygunluğu hakkında bilgi sahibi olması, çocuğun oyunda diğer oyuncularla kurduğu iletişimden haberdar olması gelmektedir” dedi.


OYUNLAR TEHLİKE İÇERİYOR

Altun, djital oyunlar bulunan tehlikeleri ise şöyle sıraladı: “Çevrim içi sohbet, siber zorbalık, gizlilik sorunları, gizli ücretler (satın alma), zararlı yazılımlar, şiddet öğeleri, çevrim içi cinsel içerikli mesajlar ve müstehcenlik, kumar ve uyuşturucu kullanımına özendirme, nefret ve ayrımcılık öğeleri içermesi, küfür, argo ve korku öğeleri içermesi.”


BİHA


YORUM EKLE