DEDAŞ kesinti iddialarını yalanladı!

Şanlıurfa’nın Siverek ve Hilvan ilçelerinde günde 12 saat elektrik kesintisi yapılacağı iddialarına karşı DEDAŞ’tan açıklama geldi. Yapılan açıklamada, “Elektrik kesintisi olacağı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır” denildi.

DEDAŞ kesinti iddialarını yalanladı!
banner1

ŞANLIURFA- Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan Şanlıurfa’nın Siverek ve Hilvan ilçelerinde günde 12 saat elektrik kesintisi olacağı iddialarına, yayımladığı yazılı açıklamayla cevap verdi.

Elektrik kesintisi olacağı iddialarının gerçeği yansıtmadığının belirtildiği açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Öncelikle belirtmek isteriz ki, Şanlıurfa’nın Siverek ve Hilvan ilçelerinde günde 12 saat elektrik kesintisi olacağı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.  Ancak bölgede tarımsal sulamanın yoğun yapıldığı bu dönemde elektrik şebekesine aşırı yüklenme nedeniyle zaman zaman kesintiler söz konusu olabilmektedir. “

“HER İKİ İLÇEDEDE KAÇAK ELEKTRİK KULLANIMIYLA SIK SIK KARŞILAŞIYORUZ”

Siverek ve Hilvan ilçelerinde tarımsal sulama amacıyla kaçak elektrik kullanımıyla sık sık karşılaşıldığının ifade edildiği açıklamada, şunlara yer verildi:

“Birçok çiftçimiz abone olmadan kaçak hat çekmek suretiyle elektrik kullanma yoluna gitmektedir. Bu durum bölgeyi besleyen trafo ve pano gibi elektrik tesisatları üzerinde aşırı yüke neden olmakta ve bir süre sonra bozularak elektrik kesintisine yol açmaktadır.  Diğer önemli bir husus ise bölgede özellikle tarımsal sulama abonelerinin kayıtlı dahi olsalar kullandıkları elektriğin faturasını ödememeleridir. Bu yıl bölge genelinde ve özel olarak da Şanlıurfa’da Tarımsal sulama için kullanılan elektrik bedelinin yüzde 95’i henüz ödenmemiş durumdadır. Enerji fiyatlarının küresel çapta 7-8 kat arttığı bir dönemde, ciddi bir fedakarlıkla tedarik ettiğimiz enerjinin bedelinin halen ödemmiyor olduğu hususunu da kamuoyunun takdirlerine sunarız.”

Açıklamada, şirketin mevzuat çerçevesindeki yasal hakkını kullanarak borçlu abonelere kesinti yoluna gittiği belirtilerek,  “Hal böyle olmasına rağmen sosyal medya hesapları üzerinden söz konusu ilçelerde yaşanan elektrik kesintilerinde bir keyfiyet bulunduğunu iddia eden ve şirketimize karşı provokatif çağrılar yapan kişi ve gruplarla ilgili adli merciler nezdinde şikayet hakkımızı kullanacağımızı belirtmek isteriz. Kamuoyunun bilgisine ve ilgililere saygıyla duyurulur.” İfadelerine yer verildi.

BİHA 

 


YORUM EKLE

banner99