Danıştay, Şanlıurfa'daki satışı iptal etti

Karaköprü’de hastane alanı için ayrılan 2 adet 150 dönümlük taşınmazların imar plan değişikliği ile konut alanına dönüştürülerek satılmak istenmesi Danıştay tarafından iptal edildi.

Danıştay, Şanlıurfa'daki satışı iptal etti
banner1

Karaköprü İlçesi Doğukent Mahallesi 3309 ada 1 parselde 101 dönümlük Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi alanı ile Batıkent Mahallesi 761 nolu parselde yaklaşık 52 dönümlük Sağlık Tesis alanı (hastane) olan bu taşınmazlar, (150 dönüm) imar plan değişiklikleri ile konut alanına dönüştürülerek satılmak istendi. TMMOB Şehir Plancıları Odası  Şanlıurfa İl Temsilciliği’nin açtığı dava sonucunda, ilgili usulsüzlükler Danıştay kararı ile iptal edildi.

 

AÇAR: ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUZ

Şehir Plancıları Odası Şanlıurfa İl Temsilcisi M. Selim Açar, yaptığı yazılı açıklamada, aynı usulsüz uygulamaların maalesef yine karşılarına çıkmış bulunduğunu belirterek, “9 Nisan 2021 tarih 3804sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı ile onaylanan plan değişiklikleri, 21.04.2021 tarihi itibarı ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Karaköprü Belediyesi ve İlgili Muhtarlıklarda ilan askıya çıkmış bulunmaktadır. Daha önce dava konusu olup İmar Kanunu ve ilgili mevzuatlarına aykırı olduğu gerekçesiyle iptal edilen, bir şehrin geleceğini ilgilendiren bu tür uygulamaların, tekrar aynı şekilde karşımıza çıkmasını anlamakta güçlük çekiyoruz” dedi.

 

“SATILIP BAŞKA İLLERE HARCANMAK İSTENİYOR”

Açar, gelinen noktada; bir şehrin donatı alanlarının o şehrin yaşayanlarına ait olduğunu teyit eden Danıştay’ın kesin kararının üzerinden üç ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen; yapılan plan değişikliğiyle bu şehrin geleceğini ilgilendiren donatı alanlarının satılıp başka illere harcanmak istendiğini vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi:

“Biz şehir plancıları odası olarak yerel kaynakların yerel halk için kullanılması gerektiğini savunuyoruz. Şanlıurfa’nın; değerli halkını, STK’larını, İlgili Muhtarlıkları, görüş  ayırt etmeksizin tüm siyasi organlarını, şehrimizin geleceğini gasp etmek isteyen bu uygulamalara itiraz etmeye davet ediyoruz. 21.05.2021 tarihine kadar Karaköprü Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine itiraz dilekçeleri verilebilecek olup, halkımız itiraza yönelik teknik hususlarda odamızla irtibata geçebilirler. Bu bağlamda, daha önce olduğu gibi bundan sonraki süreçlerde de bu ve benzeri usulsüzlüklerin takipçisi olacağımızı,  hukuk ve adalete olan güvenimizi yitirmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.”

BİHA

                                                                                                            

YORUM EKLE