Şanlıurfalı esnaf 'tam kapanmada' mağdur

Şanlıurfa’da koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan tam kapanma kararına karşı esnaflardan tepki geldi.

Şanlıurfalı esnaf 'tam kapanmada' mağdur
banner2

İçişleri Bakanlığı genelgesiyle, artan koronavirüs vakalarını azaltmak amacıyla alınan tedbirleri kapsamında 29 Nisan-17 Mayıs tarihleri arasında 17 günlük tam kapanma uygulanacak. Bugün saat 19.00’da başlayacak olan tam kapanmada, Urfalı esnaf iş yapamayacakları ve ödemelerde sıkıntı yaşayacakları nedeniyle dert yandı.

Kapanma sürecinde ödemeler konusunda sıkıntılı duruma düşeceklerini belirten esnaf Muhammed Enes Kılıç, “Kapanma öncesinde vatandaşların ihtiyaçları için alışveriş yapıyorlar. 17 günlük tam kapanmada bu süreyi belli bir insan kısmına nazaran evde geçireceğiz. Tabi küçük esnaf olarak ödemelerde gerçekten sıkıntılı zamanlar geçiriyoruz. Özellikle çek, kredi kartı, banka kartları ödemelerde sıkıntı yaşıyoruz. Ramazan ayı boyunca zaten durgunluk vardı ama yasakların açıklamasından dolayı son günlerde hareketlilik yaşanıyor. Pandemi salgınından gerçekten çok etkilendik. İş oranları yüzde 30-40 özelikle Ramazan ayında yüzde 70’e varan düşüş yaşandı. 17 günlük kapanma ekstra bize zorlu anlar yaşatacak. Herhangi bir ek desteğinde olmaması bu durumu daha da zorlaştıracak” dedi.

 

“TAM KAPANMA BİZİM İÇİN KÖTÜ OLACAK”

Tam kapanma sürecinde esnafın zor duruma düşeceğini dile getiren esnaf Mehmet Elmas, “Bütün bayram alışveriş herhalde bu iki gün içinde yapılıyor. Vatandaşlar şu anlık yoğunluk oluşturuyor. Vatandaşlar kapanma süreci nedeniyle alışverişlerini şimdiden yapıyorlar. 17 günlük tam kapanma bizim için kötü olacak. Tam kapanma sürecinde evdeyiz yapacak bir şey yok. Evimizde zaman geçireceğiz. Pandemi salgını bizi baya olumsuz etkiledi. İşlerimiz eskisine göre baya azaldı. Eski işimizi şuanda yarısını bile yapamıyoruz. 17 günlük kapanma açıklandıktan sonra işlerimizde bir hızlanma yaşandı. Her şeye rağmen insanlar bayram alışverişi yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

 

BİHA

YORUM EKLE