Cumhurbaşkanı Erdoğan: Azerbaycan’ın Yanındayız

İstanbul’da Doğu Akdeniz Sempozyumu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin tutumunu tüm dünyaya bir kez daha ilan etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘’Ermenistan’ı bir kez daha kınıyorum. Türkiye, dost ve kardeş ülke Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdürecektir’’ dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Azerbaycan’ın Yanındayız
banner2

Uluslararası Deniz Hukuku ve Doğu Akdeniz Sempozyumu'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, tek çözümün Ermenistan’ın işgal ettiği toprakları terk etmesi olduğunu söyledi.

Erdoğan, bölgede yaşanan çatışmalarla ilgili yaptığı değerlendirmede; ‘’Dün Azerbaycan topraklarına saldıran Ermenistan'ı bir kez daha kınıyorum. Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmesiyle bölge yeniden barışa ve huzura kavuşacaktır. Türkiye Azerbaycan'ın yanında olmayı sürdürecektir’’ dedi.

Erdoğan, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

‘’Dün Azerbaycan topraklarına saldıran Ermenistan’ı bir kez daha kınıyorum. Türkiye, tüm imkanları ve tüm kalbiyle dost ve kardeş Azerbaycan’ın yanında olmayı sürdürecektir. Bölgede Dağlık Karabağ’ın işgaliyle başlayan krize artık bir son verilmesinin vakti gelmiştir. Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarını derhal terk etmesiyle bölge yeniden barışa ve huzura kavuşacaktır. Bunun dışındaki tüm dayatmalar ve teklifler sadece haksız ve hukuksuz olmakla kalmayacak, Ermenistan’ı şımartmaya devam edecektir. Yaşanan son gelişmeler bölgede nüfuz sahibi tüm ülkelere gerçekçi ve adil çözüm yöntemlerini devreye sokmaları konusunda bir fırsat tanımıştır. Bu fırsatın en iyi şekilde değerlendirilmesini umuyorum.

‘’30 Yıldır Bu Sorunu Çözmediniz’’

Özellikle Minsk 3’lüsü denilen Amerika, Rusya, Fransa bugüne kadar yaklaşık 30 yıldır bu sorunu çözmemişlerdir. Adeta bu sorunu çözmemek için de ellerinden geleni yapmışlardır. Şimdiyse akıl veriyorlar. Zaman zaman da tehdit ediyorlar. Nedir bu tehdit: Türkiye burada mı? Türk askeri burada var mı? Bunu söyleyenler güneyimizde özellikle Suriye’nin kuzeyinde binlerce tır silahı oraya taşıyanlardır. Bunu söyleyenler Suriye’nin kuzeyini parselleyen, orada üsleri kuranlardır. Bunu söyleyenler koalisyon güçleriyle Suriye’de cirit atanlardır. Bunlar şimdi gelmişler Türk askeri burada var mı? Türkiye buraya silah naklediyor mu? Şu mantığa bak, şu akla bak.

‘’Dağlık Karabağ’ın İşgal Altında Olduğunu Kabul Ediyorsunuz’’

İşgale uğrayan topraklar kimin toprakları? Azerbaycan’ın toprakları. Bunu hepiniz kabul ediyorsunuz. Dağlık Karabağ’ı kabul ediyorsunuz. Buradaki bir milyonu aşkın insan topraklarından uzak şu anda Azerbaycan’da yaşıyor. İşgalciler ise orada. Bunun hesabını kimse sormuyor. Artık hesap vakti geldi diyen Azerbaycan ister istemez kendi göbeğini kendisi kesmek zorunda kalmıştır.

HABERLER.COM

YORUM EKLE

banner99