Ceylanların katledilmemesi için açılan dava sonuçlandı

Şanlıurfa'da ceylan katliamının önünü açan av ihalesinin iptali için açılan dava sonuçlandı. Mahkeme heyeti, ceylanların neslinin tükenmesini de göz önünde bulundurdu ve geçici süreyle kararı durdurdu.

Ceylanların katledilmemesi için açılan dava sonuçlandı
banner1

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin de sembolü olan ceylanların av turizmi ile katledilmesini önlemek için harekete geçildi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün (DKMP) Merkez Av Komisyonu (MAK) kararları kapsamında, Türkiye genelinde 2020-2021 Av Turizmi Uygulama Talimatı ile avlanmasına izin verilen türler, kotalar, ücretler ve avlanma şekilleri belirlenmişti.

URFA İÇİN 14 AV KOTASI

Şanlıurfa'da ise ceylanlar için 14 kota belirlenirken, muhammen bedel fiyatı ise 21 bin 500 TL olarak açıklandı. Nesli usulsüz avlanma ve satış nedeniyle azalan ceylanların av turizmine dahil edilmesi ise vatandaşlardan büyük tepki topladı.

Gelen tepkiler sonrası kentte avukatlar hareket geçerken, açılan dava da sonuçlandı. Şanlıurfa 2. İdare Mahkemesine açILAN dava sonucu mahkeme heyeti, yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

İşte, verilen karar:

"Dava konusu işlemin uygulanmakla etkisi tükenecek nitelikte olması nedeniyle davalı idarenin savunması ve ara kararı cevabı alınıp ya da savunma ve ara kararına cevap verme süresi geçip yeni bir karar verilinceye kadar dava konusu işlemin yürütülmesinin durdurulmasına karar verildi."

Özlem DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE