Çevreci Genel Başkan Uyardı: Maske virüsü yaymak ve kirlilik oluşturmak için değil

Son günlerde insanların virüsten korunmak için taktıkları maskeleri sokağa attığı gözlendi. Çevre ve Orman Derneği Genel Başkanı Rıdvan Söylemez, konu hakkında vatandaşları uyararak, ‘’Virüsten korunurken çevre kirliliğine neden olmayalım’’ dedi.

Çevreci Genel Başkan Uyardı: Maske virüsü yaymak ve kirlilik oluşturmak için değil
banner1

Türkiye’de hemen hemen tüm şehirlerde maske takma zorunluluğu getirildi. Ancak vatandaşlar, pek çok şehirde kullandıkları maskeleri etrafa atarak çevre kirliliğine neden oldu. Ortaya çıkan görüntüler üzerine Söylemez, ‘’Çevremize karşı hassas olmalıyız’’ diyerek vatandaşları uyardı.

Söylemez, ‘’Maske takarak virüsten korunmak hem kendi sağlığımız hem de toplu sağlığı açısından duyarlı bir davranış. Ancak kullanılan maskeleri sokağa atmak maske kullanım amacımızla çelişiyor. Şöyle ki maskeyi virüsten korunmak için taktıktan sonra sokağa attığımızda kullanılmış maskeler tekrar virüs yayabiliyor. Ayrıca çöp yerine sokağa attığımız maskeler çevre kirliliğine neden oluyor. Sokaklarda kaldırımlarda gördüğümüz maskeler bizlere yakışmıyor. Lütfen çevremize karşı daha hassas olalım’’ ifadelerini kullandı.

‘’Maske virüsü yaymak ve kirlilik oluşturmak için değil’’

Söylemez, maske virüsü yaymak ve çevre kirliliği oluşturmak için kullanılmamalı uyarısında bulunarak; ‘’Maske virüsten korunmak içindir, virüsü yaymak için değildir. Vatandaşlarımızın bu konuyu iyi idrak etmeleri gerekmektedir. Sokaklara kullandıkları maskeleri atanlar, insan sağlığına darbe vurup, kul hakkına girdiklerini unutmasınlar. Tüm vatandaşlarımızdan istirhamımızdır. Lütfen hükümetimizin ve tüm yetkililerin uyarılarına dikkat verelim. Kurallara uyalım ve uymayan vatandaşlarımızı da uyaralım. Allah’ın izni ile güzel günler uzak değil’’ şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2020, 16:50
YORUM EKLE

banner99