Beyazgül’den Urfa için ‘Şanlı’ mesajı

Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Urfa’ya  'Şanlı' unvanın verilmesinin 36. yıl dönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. 

Beyazgül’den Urfa için ‘Şanlı’ mesajı
banner2

Beyazgül, yayımladığı mesajında şu sözlere yer verdi;

“Şanlıurfa; tarihin çeşitli dönemlerinde birlik ve beraberliğin yardımlaşma ve dayanışmanın en güzel örneklerini sergilemiştir.

Nitekim bundan 100 yıl önce -11 Nisan 1920 tarihinde- döneminin en güçlü ordularından birine sahip Fransızların, Urfa topraklarını işgaline karşı Cesur Urfa halkı, yüksek bir ruh ve şuurla verdiği mücadeleyle tarihe geçen unutulmaz bir destan yazmıştır.

‘Şanlı’ Urfalıların tarihe birlik ve vatanperverlik dersi verdikleri bu onurlu duruşu karşısında Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından önce 1984’te ‘Şanlı’ unvanı, sonra 2016’da ‘İstiklal Madalyası’ ile onurlandırılmıştır. 

TBMM tarafından Urfa’nın evlatlarına verilen bu kadirşinaslık tarih boyunca bir taç olarak şerefle taşınacaktır.

‘Allah ancak inananlarla beraberdir.’ İlahi kelamına gönül bağlayan Şanlıurfalılar, Yaratıcının dışında herhangi bir yardımcı beklemeden, sevgisi imandan sayılan vatan için canlarını feda ederek bizlere şanlı bir tarihi miras bırakmışlardır.

Büyükşehir Belediyesi olarak; Şanlı ecdadımızın verdiği istiklal mücadelesini bugün torunları olarak istikbal mücadelesi adı altında vermekteyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; 1984 yılında ilimize ‘Şanlı’ unvanının verilişinin 36. sene-i devriyesinde ceddimizi iftiharla anıyor, ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimize cenabı Hak'tan Rahmet diliyorum.”

BİHA   

YORUM EKLE

banner99