Beyazgül'den flaş açıklama: Kapaklı Pasajının yıkımı için konuştuk!

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından ‘Kızılay Meydanı Gün Yüzüne Çıkıyor’ projesi kapsamında tanıtım toplantısı düzenlendi.

Beyazgül'den flaş açıklama: Kapaklı Pasajının yıkımı için konuştuk!
banner2

Şanlıurfa kent merkezindeki sıkışıklığı gidermek için görüntü kirliliği yaratan ve eskiyen riskli yapılar ile ilgili çalışma başlatan Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, ilk olarak Atatük Bulvarında eski Şanmed binasının yıkımını gerçekleştirerek bölgeye meydan kazandırmıştı.

Şanmed binasının yıkımının ardından geçtiğimiz günlerde de Şanlıurfa’nın kalbi konumunda bulunan Kızılay Meydanının yıkımı için start verildi. Kızılay Meydanında yıkım çalışmaları devam ederken, Büyükşehir Belediyesi de bugün bir toplantı düzenlendi.

Bir otelde ‘Kızılay Meydanı Gün Yüzüne Çıkıyor’ projesi kapsamında düzenlenen toplantıya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, AK Parti İl Başkanı Bahattin Yıldız, MKYK Üyesi Vildan Polat, Karaköprü Belediye Başkanı Metin Baydilli, AK Parti İlçe Başkanları, STK Temsilcileri ve partililer katıldı.

Toplantı, Şanlıurfa'nın tarihi ve turistik bölgelerinin yer aldığı tanıtım toplantısıyla başladı.Tanıtımın ardından kentte yapılan ve yapılması planlanan projelerin yer aldığı slayt gösteri sunuldu.
 

BEYAZGÜL: URFA'YA DEĞER KATACAK PROJE

Toplantının açılış konuşması için kürsüye geçen Beyazgül, "

Biraz sonra projelerimizle ilgili bilgi vereceğim. Tabi ki yine seçim öncesi şunu konuşmuştuk. Bu projelerimiz halkımızın talebi ne ise bizim projemiz de o olur demiştik. Bu gün de gerek STK’larımız, gerek muhtarlarımız gerekse de halkımızla iş birliği içerisinde çalışarak bu projelerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu bizim hayatımızı kolaylaştırıyor ve önümüzü açıyor. Emeği geçen bütün Urfa halkına teşekkür ediyorum. Yine göreve başladığımızda şunu ifade etmiştik. Biz Urfa’yı tanıyoruz. Zaman kaybetmeyeceğiz. Kollarımızı sıvayacağız ve çalışmalarımıza hemen başlayacağız. Bugün başlangıçtan bu yana bir kısım projelerimiz tanıtıldı ama inşallah yılsonunda hem projelerimizin tamamına ilişkin bir sunum yapılacak hem de gelecekte yapacağımız projeleri sizlerle tartışacağız.

Öncelikle şunu yaptık. Şehir merkezindeki sıkışıklığı gidermemiz gerektiğine inanıyorduk. Urfa haklıda bunu bize hep ifade etti. Yine dünyanın çok az yerinde olan eski Urfa tipi tescilli tarihi evlerin etrafını açmamız gerekiyordu. Bunun için de çalışmalarımızı başlattık. İlk yaptığımız iş belediyenin de hizmet binası olan Kızılay Meydanının önündeki sakat binayı yıkmak oldu. Az bir alan açılmasına rağmen şunu işaret etmiştik. Bizim bu meydanı açma irademiz var bu iradeyi ortaya koyduk. Şimdi Kızılay Meydanını yapıyoruz. Kızılay binasının 20 gün yıkımı devam edecek. Alandaki çalışmaları bizzat takip ediyoruz. Kızılay Meydanı Uygulama Projesi, imar planında 6 bin 337 metre karedir. Alanda toplamda 123 bağımsız bölüm bulunmaktadır.

Bu çalışmayla şehrimizin ortasında bir meydan açılmış olacak. İnşallah kısa bir süre sonra da belediyemizin ana binasının yıkımına geçeceğiz. Burası park alanıydı, sonradan bu bina yapıldı. Biz doğayı katlettiğimiz zaman doğa da bundan intikamını alıyor. Evet, Urfa sıcak. Bizim tüm ilçe belediye başkanlarımızla bir araya geliyoruz. STK kent konseyleriyle bir araya geliyoruz. Urfa hepimizin. Urfa sahipsiz demek çok doğru değil. Urfa'ya değer diyoruz. Bunlar Urfa'ya değer ama aynı zamanda değer de katıyor" ifadelerini kullandı.

'230 PROJEMİZ HAZIR BEKLİYOR'

Şanlıurfa'ya dair 230 projelerinin olduğunu aktaran Beyazgül, "Birkaç projemiz daha var. Biri Özdiker Çarşısı. Esnafımızla görüşüyoruz, esnafımızla bazı sonuçlara varmamız gerekiyor. Esnafımızın bazı talepleri oldu, onları gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Çalışmalarımız güçlü bir şekilde devam edecek. 230 projemiz hazır bir şekilde bekliyor. Küçüklü büyüklü çalışmalarımızı halkımıza sunmuş olacağız. Urfa'nın sorunlarını biliyoruz, çözme noktasında da irademizi koymaya devam edeceğiz" diye konuştu.

KAPAKLI PASAJI YIKILACAK MI?

Meydan projesi için yıkım çalışmalarını devam ettiği bugünlerde Kapaklı Pasajının akıbetiyle ilgili açıklama yapan Beyazgül, "Kapaklı Pasajıyla ilgili görüşmelerimiz devam ediyor. Buradaki esnafımıza gelin size yer gösterelim, anlaşalım, tümünüzü oraya taşıyalım diyoruz. Bu teklifimizi sunduk. Yer konusunu onlara bırakacağız. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor" sözlerine yer verdi.

PELTEK: UYGUN OLAN NEYSE ONU KONUŞACAĞIZ

Kızılay Meydanı Projesinin içerisinde yer alan ŞUTSO Binasıyla ilgili de açıklama Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Halil Peltek'den geldi. Peltek, "Daha önceleri Urfa'da bir koordinasyon eksikliği cardı. Her birim, her STK ben merkezli çalışıyordu. Ama artık ortak akıl ile projeler yönetiliyor. Biz bunların da çok karşılığını gördük. Bu kültürü Urfa'ya tesis ettiği için öncelikle teşekkür ediyorum. Projelerle ilgili hepimiz görüyoruz, izliyoruz. ŞUTSO binasıyla ilgili başkanla konuştuk. Uygun olan neyse onu birlikte yapacağız. Mesele Urfa ise gerisi teferruattır" dedi.

'KARAKOYUN DERESİ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR'

Karakoyun Deresinden su akıtılmasıyla ilgili gelen bir soruya da yanıt veren Beyazgül, "Karakoyun Deresine su vermek için DSİ tarafından bir gölet yapılması lazım. Aslında bu suyun verilmesi Balıklıgöl havzasını da besleyecek. Bu konuda Urfa'nın genel bir arzusu var, çalışmalarımız sürüyor" açıklamasında bulundu.  

BİHA 

YORUM EKLE