Belediyelerin engellediği hesaplarla ilgili şok karar!

Ankara 9. İdare Mahkemesi, belediye başkanının şahsi hesabındaki paylaşımları eleştiren kişinin, belediyenin Twitter hesabından engellenmesinin ayrımcılık içerdiği gerekçesiyle hukuka aykırı olduğuna hükmetti.

Belediyelerin engellediği hesaplarla ilgili şok karar!
banner1

Belediyelere ait Twitter hesapları, son dönemlerde kullandıkları üslupla insanlarla polemiğe girerek şaşırtıyor hatta bazı kişileri engelleyebiliyor. Bu konuda yargıya intikal ettirilen örnekler dahi var. Peki belediyelerin sosyal medya hesaplarının, hakaret edenlerin yanı sıra eleştirenleri de engelleme hakkı var mı? Ankara 9. İdare Mahkemesi bu konuda çok önemli bir karara imza attı.

Mahkeme, D.K. isimli şahsın, bir belediye başkanının kişisel Twitter hesabında, siyasi bir paylaşım yaptığı, kendisinin de söz konusu paylaşımı aynı platform üzerinden eleştirmesi nedeniyle belediyenin resmi Twitter hesabına erişiminin engellendiği, bu nedenle de siyasi ve felsefi görüşü temelinde ayrımcılığa maruz kaldığı iddiasıyla yaptığı başvuruyu karara bağladı.

Av. Cüneyd Altınparmak’ın yaptığı Twitter açıklamasında, Ankara 9. İdare Mahkemesi, kararında şu ifadeyi kullandı.

"Belediye başkanın şahsi hesabındaki paylaşımları eleştirdiği için belediyenin Twitter hesabında engellenmesi ayrımcılık içerdiği için hukuka aykırıdır."

Şanlıurfa'da belediye hesaplarının hakaret edenlerin yanı sıra eleştirenleri de engellediği biliniyordu.

Bu karar belediyelerin bundan sonra sosyal medyadaki tavrını da belirleyecek.


BİHA


YORUM EKLE