Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kurban Bayramında yasağın gündemde olmadığını belirtmesinin ardından Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Sema Turan'dan da bu yönde bir açıklama geldi.

Bayramda Sokağa Çıkma Yasağı Olmayacak
banner1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 17 Temmuz 2020 Cuma günü Cuma namazı çıkışında açıklamalarda bulundu. Erdoğan, sokağa çıkma yasağına da değinerek yasağa dair değerlendirmenin Bilim Kurulu tarafından yapılacağını belirterek şimdilik Kurban Bayramında sokağa çıkma yasağının gündemde olmadığını söyledi.

Erdoğan, koronavirüs önlemleri kapsamında Kurban Bayramında sokağa çıkma yasağının olmayacağını belirtti. Bilim Kurulu üyesi Doç. Dr. Sema Turan da bayramda sokağa çıkma yasağının uygulamayacağını ifade etti.

Kovid-19 önlemleri kapsamında Kurban Bayramında sokağa çıkma kısıtlamasının olup olmayacağı merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şimdilik yasağın gündemde olmadığını ve değerlendirmeyi Bilim Kurulu’nun yapacağını belirtmesinin ardından Bilim Kurulu üyesi Turan da şu an ki veriler ışığında yasağın söz konusu olmadığını bildirdi.

Erdoğan, ‘’Kurban Bayramı için böyle bir adım atmak biraz zor. Ama değerlendirmesini tabi Bilim Kurulu yapacak. Biz de Bilim Kurulu ile bunu paylaşabiliriz. Kurban Bayramı'nın özellikleri, hususiyetleri çok çok farklı. O gün kurbanlar kesilecek, herkes özellikle de birbirini ziyaret ki bu sadece bayramda oluyor. Şu anda gündemimizde böyle bir durum yok’’ ifadelerini kullanmıştı.

Bilim Kurulu üyesi Turan, 31 Temmuz-3 Ağustos tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmayacağını, vatandaşların önlemlere uyması gerektiğini belirterek, ‘’Bu da tabii ki olumlu bir etki, bu tamamen halkımızın elinde. Halkımız Kurban Bayramı’nda önlemlere uyacak. Burada dünyada söylenen maske, mesafe ve el hijyeni kuralı çok önemli bir kural. Bunlar artık hayatımızın bir gerçeği. Bu kurallardan şu aşamada vazgeçmek de mümkün değil’’ şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

banner99