Bakan Pakdemirli’den Geleceğe Nefes Çağrısı

Son günlerde yaşanan orman yangınları fidan dikmenin ve ağacın değerini bir kez daha kanıtladı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, vatandaşları 11 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan geleceğe nefes etkinliğine katılmaya davet etti.

Bakan Pakdemirli’den Geleceğe Nefes Çağrısı
banner2

‘’Ülkemizdeki diğer yangınlarda olduğu gibi Hatay ilimizdeki yangınlarda da vatandaşlarımızın duyarlılığı takdire şayandır’’ diyen Bakan Pakdemirli, orman yangınları konusunda duyarlılık gösteren bütün vatandaşları bulundukları illerde 11 Kasım’daki geleceğe nefes kampanyasında fidan dikmeye çağırdı.

Pakdemirli, Hatay’da yanan alanların bir metrekaresinin bile başka bir amaçla kullanılmayacağını ve tamamının yeniden ağaçlandırılacağını belirtti.

Hatay’da 2020 yılında yanan alanlarda bir yıl içerisinde yaklaşık 5 milyon fidanın toprakla buluşturulacağını söyleyen Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı:

‘’Özellikle Belen yangını sonrası yanan alanların yeniden ağaçlandırılması amacıyla ülkesine, toprağına, memleketinin yeşil dokusuna sahip çıkan ve bu maksatla kampanya başlatan kurum ve kuruluşlardan spor kulüplerine, belediyelerden sivil toplum kuruluşlarına ve bütün vatandaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Öncelikle ifade etmek isteriz ki yanan alanların bir metrekaresi dahi başka bir amaçla kullanılmayacak ve tamamı yeniden ağaçlandırılacaktır. Yanan orman alanları Anayasamızın 169’uncu maddesi gereği yeniden ağaçlandırılmak zorunda ve Anayasal koruma altındadır. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bu alanların başka maksatla kullanılmaması ve tekrar ağaçlandırılması bizim en öncelikli işlerimiz arasındadır.’’

OrmanHaber

YORUM EKLE