Bakan Pakdemirli, Kadın Girişimcilerle Buluştu

Bakan Pakdemirli, Kadın Girişimcilerle Buluştu
banner1

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli İzmir’e ziyareti sırasında İzmir'de düzenlenen Tarımda Kadın Girişimciliği Çalıştayı’na katıldı.

Tarımda Kadın Girişimciliği Çalıştayı’nda konuşan Bakan Pakdemirli, "21. yüzyılda eğer Türkiye bölgenin ve dünyanın zenginliklerinden daha fazla pay alacaksa bu kadınlar sayesinde olacak. Kadınlarımızın iş gücüne katılım oranını artırmamız lazım. Kadınların tarım alanında iş gücüne katılımını artırmamız lazım" dedi.

Kadınlar Hep Evin Direği Oluyor

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli ve eşi Ahu Pakdemirli, İzmir'de düzenlenen ve tarımda büyük işler başaran kadın girişimcilerin de yer aldığı, Tarımda Kadın Girişimciliği Çalıştayı'na katıldı. Girişimci kadınlar, sahneye çıkarak başarı hikâyelerini anlattı.

Çalıştayda konuşan Bakan Pakdemirli, "Denge kadınların üzerinde yürüyor. Kadınların olduğu her yerde güzellik, iyilik, üretim, doğruluk, dürüstlük var. Kırsalda kadının emeği çok. Kadın çiftçi sayımız yüzde 14 ama biliyorum ki bu yüzde 100. Erkekler kahvede çalışırken kadınlar çalışıyor. Kadınlar hep evin direği oluyor. Kırsalda kadın olmadan baca tütmüyor. Kırsalda kadınlarımızı güçlendirmeliyiz. 21. yüzyılda eğer Türkiye bölgenin ve dünyanın zenginliklerinden daha fazla pay alacaksa bu kadınlar sayesinde olacak. Kadınlarımızın iş gücüne katılım oranını artırmamız lazım. Kadınların tarım alanında iş gücüne katılımını artırmamız lazım" diye konuştu.

 

"Kadınların Olduğu Yerde Kooperatifler İşliyor"

Bakanlık olarak Genç Çiftçileri Destekleme Programı kapsamında kadın girişimcilere pozitif ayrımcılıklar uyguladıklarını belirten Bakan Pakdemirli, "50 bin başvurunun 30 bini kadınlara ait. 3 yılda 865 milyon kadın çiftçilerimize ödeme yaptık. Kadınların istihdama katılımlarının artırılması, girişimciliğinin desteklenmesi önceliğimiz. Tarımsal amaçlı kooperatiflere 15 milyon kredi kullandırdık. Kırsal kalkınma desteklerinde yatırım konularında değerlendirmeye alırken kadınlarımıza fazladan not atıyoruz. Kadın olduğun zaman puan fazla. Hibelerde kadınlarımıza 837 milyon liralık ödemeyi yaptık. Son 15 yılda 231 bin 316 faaliyet düzenledik ve bu faaliyetlerde 2,5 milyon kadın çiftçi eğitildi. Son 15 yılda 12 bin 157 çiftçi toplantısı yapıldı ve 84 bin 608 kadın çiftçi kooperatifçilik eğitimi alındı. Kadınların olduğu yerde dürüstlük var. Kadınların olduğu yerde kooperatifler işliyor ama erkeklerin olduğu kooperatiflerde sorunlar yaşıyoruz. Türkiye kooperatif gelişecekse bu kadınların sırtından yükselecek. Güzel memleketimizin dört bir alanında kadınlarımızın eli değen yerlerde ülkemizden bereket fışkırıyor. Kadınlarımıza imkân verilirse dünyanın bambaşka hale getirirler" diyerek projeler hakkında bilgi verdi.

"Daha Çok Başarı Hikâyesi İçin Kolları Sıvadık"

Bakan Pakdemirli ayrıca, çeşitli illerdeki girişimci kadınların başarı hikâyelerini sunum yaparak anlattı. Bakan Pakdemirli, "Kadınlarımızı ekonomik ve sosyal olarak daha yükseğe taşımadıkça yükselemeyiz. Kadınlarımızı daha güçlü hale getirmek, daha çok başarı hikâyesi için kolları sıvadık. Herkesin doğduğu yerde doyduğu, kırsaldan kente göçün olmadığı, verimli topraklara daha çok kadın eli değen bir Türkiye istiyoruz. Tersine göçü teşvik edeceğiz, kırsalda ekonomik kalkınmayı ve aile işletmeciliğinin sürdürülmesini sağlayacağız" diyerek sözlerini sonlandırdı.

YORUM EKLE