B12 vitamin eksikliği anemiye yol açabilir

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek Calap, B12 vitamin eksikliğiyle birlikte oluşan anemi hastalığına dikkati çekerek vitamin eksikliği ve halsizlik arasındaki ilişki hakkında bilgi verdi.

B12 vitamin eksikliği anemiye yol açabilir
banner2

Dengeli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra düzenli uyku ve egzersiz, kişinin sağlıklı olmasını sağlayan etkenlerin başında yer alıyor. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek, vitamin eksikliğine dikkati çekerek, “Enerji düşüklüğü, vücut ağrıları ve uykusuzluk, günümüzde en sık rastlanan vitamin eksikliği belirtilerindendir” ifadesini kullandı.

Vitaminin eksikliğinde kişide pek çok farklı şikayet görülebileceğini belirten Dr. Calap, “Kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesinde, gıdalar ile alınan vitamin ve mineraller büyük rol oynar. Yağda ve suda eriyenler olarak iki ana gruba ayrılan vitaminlerin büyüme, hücre yenilenmesi, enerji üretimi gibi pek çok görevi vardır. Bu anlamda vitaminlerin vücudun biyokimyasal işlevlerinin sürdürülebilmesi konusundaki önemi tartışılamaz. Cilt, doku, organ ve kemiklerin sağlıklı işleyişini sağlayıp normal fonksiyonlarını yerine getirmesine katkıda bulunan vitaminler, gıdalar yoluyla yeterince alınamadığında hekim kontrolünde takviye olarak alınabilir. Bir ya da birden fazla vitaminin eksikliğinde kişide pek çok farklı şikayet görülebilir” ifadesini kullandı.

Deri ve Kemik Rahatsızlıklarına Dikkat

Deri ve kemikten oluşan rahatsızlıklara dikkat edilmesi gerektiğini belirterek uyarıda bulunan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Dilek Calap, “Kansızlık ve sinir sistemine ait şikayetlerin yanı sıra göz, deri ve kemik rahatsızlıkları, sıklıkla vitamin eksikliklerine bağlı olarak oluşur. Kişinin bellek fonksiyonlarının gerilemesi, enerji düşüklüğü, hâlsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler ise vitamin eksikliklerine bağlı olarak ortaya çıkan semptomlardan bazılarıdır. Vitamin eksikliğine bağlı olarak yaşanan enerji düşüklüğü, vücut ağrıları ve uykusuzluk, günümüzde en sık rastlanan vitamin eksikliği belirtilerindendir” değerlendirmesinde bulundu.

B12 Vitamin Eksikliği Halsizlik ve İştahsızlığa Yol Açabilir

Enerji düşüklüğü, halsizlik, kayıtsızlık, bitkinlik, uyuşukluk ve yorgunluk dendiğinde çoğunlukla fiziksel yorgunluk akla gelse de bu yakınmaların zihinsel de olabileceğini aktaran Dr. Calap, “Fiziksel yorgunluk, kişinin normalde yapabildiği işleri kas yorgunluğuna ya da enerji düşüklüğüne bağlı olarak yapamaması olarak açıklanabilir. Zihinsel yorgunluk ise kişinin düşüncelere ve olaylara konsantre olamamasına yol açar. Kişinin uykulu ve dalgın olmasına yol açan zihinsel yorgunluk da fiziksel yorgunluk gibi vitamin eksikliğinden kaynaklanabilir” ifadelerini kullandı.

VİTAMİN EKSİKLİĞİ YORGUNLUK, HÂLSİZLİK, İŞTAHSIZLIK VE ANEMİYE YOL AÇAR

Dr. Öğr. Üyesi Uğur Dilek Calap, günümüzde sık rastlanan enerji düşüklüğünün sıklıkla vitamin eksikliklerine bağlı olarak geliştiğini, B12 vitamin eksikliğinin toplumda yaygın olarak görüldüğünü belirterek, “B12 vitaminin referans aralığından daha düşük düzeyde olması kişide yorgunluk, hâlsizlik, iştahsızlık ve anemiye yol açabilir. Kişinin düşüncelerini toplamasında ve harekete geçmek konusunda zorluk yaşamasına yol açan B12 vitamin eksikliği, suda çözünebilen bir vitamin türü olan B12'nin vücutta çok az miktarda depolanmasından kaynaklanır” dedi.


Hangi Vitaminlerin Eksikliğinde Yorgunluk Görülür?

İnsan vücudunda yaklaşık 4 miligram kadar depolanabilen B12 vitaminin yaklaşık olarak yarısının karaciğerde depolandığını anlatan Dr. Calap sözlerini şöyle sürdürdü:

“DNA ve miyelin sentezinde önemli bir paya sahip olan B12 vitamini aynı zamanda kırmızı kan hücrelerinin üretilmesini sağlar. Vücut tarafından sentezlenemeyen vitaminlerden biri olan D vitamini ise gıdalar yoluyla alınabilse de asıl D vitamini kaynağı, güneş ışığıdır” diye konuştu. B12 ve D vitaminin yanı sıra hormon salınımı ve kırmızı kan hücrelerinin üretiminde rol oynayan B5 vitamini eksikliğinde de sıklıkla hâlsizlik ve yorgunluk şikayetleri oluşabilir. Yumurta başta olmak üzere, balık, tavuk, peynir ve kuru baklagiller gibi pek çok besin kaynağında bulunan B5 vitamini eksikliğinin gıdalar yoluyla giderilmesinin son derece kolay olduğunu, ancak gerekli durumlarda kişiye B5 vitamin takviyesinde de bulunulabilir”.

BİHA
YORUM EKLE