Aydınlık Bakan Pekcan’a esnafın sorununu sordu

CHP Şanlıurfa Milletvekili Aziz Aydınlık, oyuncak ve tekstil alanında faaliyet gösteren esnaf ve sanayicinin sıkıntısını Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’a sordu.

Aydınlık Bakan Pekcan’a esnafın sorununu sordu
banner2

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunmuş olduğu yazılı soru önergesiyle Şanlıurfa’da Oyuncak İhtisas Gümrüğü ve Tekstil İhtisas Gümrüğü ihtiyacı olduğunu Bakan Pekcan’a ileten Aydınlık, “Şanlıurfa her konuda olduğu gibi çevre illerden geride kalmaya, ihtiyaç halinde çevre illere, ilçelere taşınmaya devam ediyor. Oyuncak ve tekstil alanında faaliyet gösteren esnaf ve sanayicilerimizde Mersin, İskenderun veya Gaziantep’e gitmek zorunda kalıyor çünkü ilgili ihtisas gümrükleri Şanlıurfa’da yok. Bu sorunun bir an önce halledilmesi gerekiyor” diyerek Ticaret Bakanlığı’nın gerekli adımları atmasını istedi.

 

“ESNAFIMIZ ÇEVRE İLLERE GİTMEKTEN YORULDU”

Şanlıurfa’da Oyuncak İhtisas Gümrüğü ve Tekstil İhtisas Gümrüğü bulunmadığı için bu alanlarda hizmet veren esnaf ve sanayicinin ciddi sıkıntılar yaşadığını belirten Aydınlık, “Esnafımız çevre illere gitmekten yoruldu. İhtiyaçlarını karşılamak için çevre illere gidip vakit harcamaktan, daha fazla maliyet yüklenmekten yoruldu. Sorunlarını dile getirmek ve çözüm bulmak için beni arayan esnaflarımız oldu, elbette ki elimizden geleni yapacağız. O nedenle Sayın Bakan’a bu sorunu illettik ve bir çalışma olup olmadığını sorduk. Umarım bu yazılı soru önergemizle Şanlıurfa esnafının sesini Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar Pekcan’a duyurarak çözüme kavuşturulmasına vesile olacağız” dedi.

 

“SORUNLAR AYNI ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR”

11 Şubat 2021 tarihinde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın Şanlıurfa’da olduğunu hatırlatan Aydınlık, “Sayın Bakan geçtiğimiz günlerde Şanlıurfa’daydı, bir dizi temaslarda ve görüşmelerde bulundu, umarım Sayın Bakan’a bu ziyaret esnasında Şanlıurfa’nın sıkıntıları aktarılmıştır çünkü genel olarak Şanlıurfa’ya gelen bakanlar geziyor, görüşüyor ve gidiyor, sorunlar aynı şekilde devam ediyor. Daha önceden de söylediğim gibi ne yazık ki iktidar Şanlıurfa’yı unutuyor, biz de sık sık iktidara Şanlıurfa’yı hatırlatıyoruz çünkü milletvekilliği bir yana Urfa’nın evladıyım; Urfa’nın, Urfalının sesine ses olmaya yemin etmişim. Allah’ın izniyle, elimizden geldiğince sorunları dile getirmeye, çözümlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Bu arada Aydınlık, şu sorularını Bakan’a sordu:

1)Yukarıda bahsetmiş olduğum Oyuncak İhtisas Gümrüğü ve Tekstil İhtisas Gümrüğü’nün Şanlıurfa’da da açılması için herhangi bir çalışmanız var mıdır?

2)Bu konuda bakanlığınıza ya da il müdürlüğünüze gelen talepler var mıdır?

3)11 Şubat 2021 tarihinde ilimize gerçekleştirmiş olduğunuz ziyarette yapılan toplantılar ve görüşmelerde bu iki ihtisas gümrüğü gündeme gelmiş midir?

4)Konuyla alakalı açıklamalarınız ve değerlendirmeleriniz nelerdir?

BİHA

 

YORUM EKLE

banner99