AK Parti heyeti Çin'de

Şanlıurfalı Büyükelçi Abdulkadir Emin Önen, Pekin’de bulunan AK Parti heyetine eşlik ederek bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

AK Parti heyeti Çin'de
banner1

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Av. Hamza Dağ başkanlığındaki heyet, Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Şanlıurfalı Abdulkadir Emin Önen’in iştirakiyle Çin Komünist Partisi Uluslararası İlişkiler Dep. Bakan Yardımcısı Zhu Rui ile görüşerek, Kuşak ve Yol girişimi ile Orta Koridor'un uyumlaştırılması başta olmak üzere Türkiye-Çin ilişkileri üzerine istişarelerde bulundu.

Çin ziyaretleriyle ilgili kısa bir açıklama yapan Dağ, “AK Parti heyetimiz ile birlikte, Çin Komünist Partisinin davetlisi olarak geldiğimiz Çin Halk Cumhuriyeti'nde ilk durağımız başkent Pekin oldu. Ziyaret kapsamında ikili ve heyetler arası görüşmelerimiz olacak. Çin Halk Cumhuriyeti programımız kapsamında temaslarımız sürüyor. Ulusal Halk Meclisi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı ve beraberindeki heyet ile bir araya geldik” dedi.
 SİYASİ VE EKONOMİK İLİŞKİLERİ

Büyükelçi Önen, Çin'i ziyaret Dağ başkanlığındaki heyet ile birlikte Çin Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi Başkan Yardımcısı Ji Bingxuan ile Türkiye ve Çin siyasi ve ekonomik ilişkileri üzerine kapsamlı istişarelerde bulundu.
 ORTADOĞU GÜVENLİK FORUMU

Pekin'de Çin Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü'nün düzenlediği Ortadoğu Güvenlik Forumuna da katılan Büyükelçi Önen, Türkiye'den de akademisyen ve uzmanların katıldığını belirttiği forumun bu yıl "Yeni Durumda Orta Doğu'da Güvenlik: Zorluklar ve Beklentiler" temasıyla düzenlendiğini söyledi.

BİHA

YORUM EKLE