23 Nisan'da da sokağa çıkma kısıtlaması kararı!

İçişleri Bakanlığı'nca 81 İl Valiliğine '23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması' konulu genelge gönderildi. İşte genelgenin ayrıntıları...

23 Nisan'da da sokağa çıkma kısıtlaması kararı!
banner2

Koronavirüs tedbirleri kapsamında ülke genelinde hafta sonunu kapsayan sokağa çıkma kısıtlamasına 23 Nisan Cuma günü de dahil edildi.

Konuya dair genelge İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliği'ne gönderildi. 23 Nisan Sokağa Çıkma Kısıtlaması' konulu genelgede "Sokağa Çıkma Kısıtlamasından Muaf Yerler ve Kişiler Listesi”nin aynen geçerli olduğu belirtildi.  Buna göre hafta sonu 10.00- 17.00 saatleri arasında açık olan bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de aynen uygulanacak. 

Cuma, cumartesi, pazar günlerinin tamamını kapsayacak sokağa çıkma kısıtlaması, 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’de sona erecek. 


23 NİSAN ETKİNLİKLERİNE DAİR

Genelgede 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliklerinin de nasıl kutlanacağına dair bilgiler yer aldı.  Buna göre Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir ve Birinci Meclis’te gerçekleştirilecek tören ve kutlamalar dışında tüm il ve ilçelerde Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı aşağıdaki esaslara göre kutlanacak. Çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek. Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak. Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27 nci ve 72 nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

BİHA

YORUM EKLE