2 çocuk şehit oldu... Ceylanpınar'da son durum...

Barış Pınarı Harekatı'nın başlatıldığı ilçelerden Ceylanpınar'da 2 kişi şehit olurken, ilçeye şuana kadar 20'den fazla mühimmat düştü. Sınır hattı tamamen boşaltılırken vatandaşların tahliyesi de sürüyor. Kriz masası da 7-24 görevde...

2 çocuk şehit oldu... Ceylanpınar'da son durum...
banner1

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye Milli Ordusu'yla birlikte Suriye'nin kuzeyinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerine karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı 3'üncü gününe girdi.

Harekat, Fırat'ın doğusunda barış koridoru tesis etmek amacıyla Ceylanpınar'ın karşısındaki Resulayn ve Akçakale nin karşısındaki Tel Abyad ilçesinden başladı.

Sınırın Suriye tarafından Türkiye'ye atılan havan topu ve mühimmatların patlaması sonucu şu ana kadar Şanlıurfa ve Mardin'de toplam 7 sivil hayatını kaybetti, 70'ten fazla kişi de yaralandı.

 

CEYLANPINAR'DA 2 ÖĞRENCİ ŞEHİT

Şehitlerin 2'si Akçakale 2'si Ceylanpınardandı.

Ceylanpınar'da şehit düşen çocuklardan 11 yaşındaki Elif Terim Kepez Ortaokulu 5'inci sınırf öğrencisiydi. Mazlum Güneş de 11 yaşında Cumhuriyert Ortaokulu 7'nci sınıfta okuyordu.

 

KRİZ MASASI OLUŞTURULDU, İLÇE BOŞALTILIYOR

 

Şuana kadar ilçeye 22 roket (havan- mühimmat ) düştüğü öğrenildi. Kaymakamlık ve İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından da kriz masası oluşturuldu. 7-24 görev yapmaya başlandı.

Güvenlik tedbirleri sıklaştırıldı.

Peş peşe gelen acı haberler ve şiddetli çatışmalar nedeniyle vatandaşlar ilçeyi terk etmeye başladı.

 

İlçeyi kendi imkanı ile terk eden vatandaşlar Şanlıurfa ile çevre il ve ilçelere gitti. Sınır hattı ise kaymakamlık kriz masası ekiplerinde tahliye edildi. İmkanı olmayan 150 vatandaş Viranşehir'deki pansiyona, 113 aile de ilçedeki okul pansiyonlarına yerleştirildi.

İlçenin hemen hemen yüzde 80'ninin boşaltıldığı öğrenildi.

 

VALİ VATANDAŞLARIN YANINDAGelişmeleri gece gündüz yakından takip eden Şanlıurfa Valis Abdullah Erin dün akşam Ceylanpınar ve Akçakaleye gitti. Vatandaşlarla bir araya gelen Vali Erin, yaralıları da ziyaret etmeyi ihmal etmedi.

 

ESNAF KEPENK KAPATTI

Bugün ilçede esnafın kepenk kapattığı öğrenildi. İlçede kalanların evlerinde gelişmeleri TV ve internet haberleri üzerinden takip etmeye başladı.

 

OPERASYON FIRSATÇILIĞI

Yaşanan gelişmeleri fırsata çevirenler de oldu. İlçede bir çok evde hırsızlık yaşandığı iddia edildi. Ekmek fiyatlarının da artışa gidildi.

 

MEVZİLER VURULUYOR, TOP SESLERİ GELİYOR

 

Operasyon 3'ncü gününde hem havadan hem karadan devam ediyor. İlçeden çatışma ve atılan top sesleri net bir şekilde duyulurken, vurulan hedeflerden yükselen dumanlar da görülüyor.

 


BASIN AN BE AN TAKİPTE

Valilik ve kriz masası tarafından gazeteciler için sınıra hakim olan Bayrak Tepe'de bir alan oluşturuldu. Yerli ve yabancı çok sayıda basın-yayın kuruluşu temsilcisi bu alandan gelişmeleri takip ederek kamuoyuna aktarıyor.
 

BAKANLIK: 1 ŞEHİT

Milli Savunma Bakanlığı'nın (MSB) verdiği son bilgiye göre harekâtta şu ana kadar "1 asker şehit oldu, 3 asker yaralandı".

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TSK Komuta Kademesi’nin de katılımıyla Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili toplantı yaptı. Bakan Akar toplantıda 342 PKK/PYD-YPG’li teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.


OPERASYON DETAYLARI

 

Operasyonun boyutunun ne olacağı ve ne kadar süreceği henüz tam olarak netlik kazanmadı ancak Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önce 120 km'lik bir alanda 30 km derinlikte olacağını belirtmişti.

Operasyonun başlangıçta Akçakale ile Ceylanpınar arasındaki 120 kilometrelik bölümü kapsayacağını, sonrasında da tüm Suriye sınırını içereceğini söyleyen Bakan Çavuşoğlu "Önce 120 km'ye girip sonra tamamını temizlememiz lazım" ifadelerini kullanmıştı.

BİHA

YORUM EKLE

banner99