Emlak Vergisi Ödemesi Başlıyor

Emlak Vergisi Ödemesi Başlıyor
banner2

Türkiye’de ev ve iş yeri sahiplerinin ödediği emlak vergisinin 2020 yılı ilk taksit ödemesi 1 Mart tarihinde başlıyor. Vergi ödeme dönemi 1 Haziran tarihine kadar devam edecek.

Mükelleflerin ödemeyi zamanında yapması gerekiyor. Zira tarihleri geçiren vergi mükellefleri için ise cezai işlem uygulanacak. Vergi dönemini geçiren mükellefler için her ay yüzde 2 oranında gecikme zammı uygulanacak.

Bina vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa binaya malik gibi tasarruf edenler ödeyecek. Bir binaya paylı mülkiyet durumunda malik olanlar, hisseleri oranında mükellef sayılıyor. Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu oluyor.

Geliri Olmayan Vergiden Muaf Tutuldu

Bir gayrimenkulü olduğu halde vergiden muaf olmak mümkün. Yasa muaf olanları şöyle sıralıyor: hiçbir gelir olmayan, sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler, gaziler, engelliler, şehitler, işsizler ile dul ve yetimler.

Emlak vergisi ödemeleri ilçe belediyelerinden yapılabiliyor. Gayrimenkullerin bir başka şehirde olması halinde ödemeler tüm belediyelerden PTT havalesi veya Belediyelerin banka hesap numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılmasıyla yapılabiliyor. Ayrıca ödeme yapılacak belediye “e-belediye” sistemini kullanıyorsa, internet üzerinden online olarak ödeme de yapılabiliyor.

Haber7

YORUM EKLE

banner99