Türkiye’nin ‘İş Yapma Kolaylığı’ Başarısı

Türkiye’nin ‘İş Yapma Kolaylığı’ Başarısı
banner2

Ömer Kayhan Seyhun/TCMB

Dünya Bankasının ”İş Yapma Kolaylığı”-“Doing Business” (DB) anketi 190 ülkedeki iş yapma olanaklarının etkinliğini ve kalitesini ölçüyor. 2004 yılında başlayan anket, ülkelerle ilgili gelişmeleri değerlendirerek ülkeler arası bir sıralama yapıyor.

Anket, reel ve finans sektörü temsilcileri, kamu kuruluşları, hukuk büroları, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları gibi geniş bir yelpazede 100’den fazla kişiye uzmanlık alanları kapsamında uygulanıyor.

2004 yılında 5 konu başlığı ve 133 ülkeyi kapsayan anket 2020 yılında 12 konu başlığı ve 190 ülkeyi kapsayacak şekilde çok daha ayrıntılı bir rapor haline dönüştü. Bu dönüşüm içinde kapsadığı zaman aralığı ve içeriği genişleyen rapora ülkeler için sıralamanın yanı sıra ülke notu da eklendi. Daha uzmanlaşmış bu yöntem sayesinde Dünya Bankası ilerleme kaydeden ülkeler ve bölgeler hakkında çok daha fazla bilgi veren, olumsuzluklar yerine yapılan reformları ön plana çıkaran bir raporlama stratejisi benimsemeye başladı.

Türkiye’nin Gelişimi ve Dünyadaki Yeri Nasıl?

2010 yılı DB Raporu’nda 183 ülke arasında 60’ıncı sırada yer alan Türkiye, 189 üye ülkenin yer aldığı 2015 yılı DB Raporu’nda 55’inci sıraya yükseldi.

2019 yılına gelindiğinde ise Türkiye, bir önceki yıla göre 17 sıra birden atlayarak 190 ülke arasında 43’üncü sırada yer alarak not artışı açısından en iyi performans gösteren ilk 10 ülkenin bulunduğu listede yer buldu.

2019 yılı Raporu’nda en fazla reformun yapıldığı belirtilen yedi alan şöyle sıralanıyor: Yeni bir iş kurma süresi/olanakları, inşaat sektöründe işe başlamak için izin süreleri, krediye erişim, vergi ödeme, sınır ötesi ticaret, sözleşmelerin yaptırımları ve uzlaşmazlıkların çözümü.

2020 Raporu’nda ise Türkiye’nin bir önceki Rapor’da sergilediği olumlu performansın devam ettiği, sıralamada 10 basamak birden ilerleyerek 33’üncü sıraya yükseldiği belirtildi.

Merkez Bankası

YORUM EKLE

banner99