İkinci El Araç Satışına Düzenleme

İkinci el motorlu kara taşıtı piyasasındaki aşırı fiyat artışlarının önlenmesi için ikinci el araç satışına yönelik yeni düzenleme yapıldı.

İkinci El Araç Satışına Düzenleme
Destekten TR

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 15 Ağustos 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlandı.

İkinci el araç piyasasında yaşanan aşırı fiyat artışının önüne geçmek amacıyla ikinci el araç satışına ilişkin düzenleme yapıldı. Buna göre herkes kar amacı güderek ikinci el araç satamayacak. Artık ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretini yetki belgesine sahip işletmeler yapacak.

Yönetmelikte yapılan değişiklikle kiralama şirketlerine ellerindeki araçları satmak için en az bir yıl boyunca kiralama faaliyeti yapma şartı getirildi. Yönetmelik ile getirilen bir diğer yenilik ise yetki belgesi olmayanlara bir yıl içinde en fazla 3 adet ikinci el araç satışı hakkı verilmesi oldu.

Yetki Belgesi İçin Son Tarih 31 Ağustos 2020

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, normal vatandaşların araç satışları için herhangi bir düzenleme olmadığını belirtti.

Pekcan, vatandaşın kendi aracını satmak için internetten ilan vermeye devam edeceğini ancak bu işi gelir elde etmek amacı ile ticari olarak yapan işletmelere yetki belgesi zorunluluğu getirildiğini ifade etti.

Pekcan, artık yetki belgesi zorunluluğu getirildiğini belirterek, ‘’İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan ve yetki belgesini bugüne kadar almayan işletmelerin 31 Ağustos 2020 tarihine kadar yetki belgesi almaları gerekmektedir’’ uyarısında bulundu.


 

Güncelleme Tarihi: 15 Ağustos 2020, 14:36
YORUM EKLE

Destekten TR

Destekten TR