Viranşehir'deki Savcı, pandemi genelgelerini eleştirdi-EK

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapan Eyyüp Akbulut, genelgelerle olan sokağa çıkma yasağı, maske takma zorunluluğu ve seyahat yasaklarının tamamının hukuka aykırı olduğunu iddia etti.

Viranşehir'deki Savcı, pandemi genelgelerini eleştirdi-EK
banner2

Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut’un YouTube üzerinde yayınladığı bir video, sosyal medyada gündem oldu. ‘Esenlik Bildirisi’ başlığıyla video yayınlayan Akbulut, pandemi sürecine ilişkin birçok uygulamanın hukuk devleti ile bağdaştırılamayacağını ve mağduriyetlere sebep olduğunu ifade ederek, pandemi süreci hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

 

“MUHTEMELEN İŞİMİ KAYBEDECEĞİM”

Akbulut, pandemi genelgelerinin hukuki olmadığını iddia ederek,

“Bunları söylediğim için muhtemelen işimi kaybedeceğim” demesi de dikkat çekti.

Alınan tedbirlerle ilgili olarak il idaresi kanununun zikredildiğini ve işlemlerin 11C ve 66. maddeler uyarınca yapıldığını ifade eden Akbulut, “Fakat bir kanunda 'Vali gereken tedbirler alır' denmesi bu kısıtlamalar için hiçbir şey ifade etmez. Yoksa vali bizlere aklımızın almayacağı şeyler de emredebilir. Temel hak ve hürriyetlerin sınırlandırılmasında dar yorum esastır. Kanunilik ilkesi caridir. Bunu bu kanuna istinaden yapamazsınız” dedi.

 

“İŞİM GEREĞİ GEREKLİ CESARETİ GÖSTERİYORUM”

"Aşı ikna timleri kurulup insanlar aşılanıyor ve onay belgesi adı altında bir belge imzalatılıyor. Benim incelediklerimde biyotıp sözleşmesi, hasta hakları yönetmeliği gibi mevzuatın ön gördüğü şartları sağlayan ibareler o metinlerde yer almıyor. Bu metinler hukuken çöp. Çünkü pek çok insanın tereddütleri varken ve bu tereddütler yetkililer tarafından giderilmezken, ortada soruşturma açılmasını gerektirir pek çok iddia varken aydınlatılmış rızanın varlığından bahsedilemez.

Aşının prospektüsünde yer alan yan etkiler, ikazlar dahi o metinde yazmıyorken, ortada aydınlatılmış rıza var denemez. Ben aşı karşıtı birisi değilim, mesleğim icabı adıma aşı tanımlandığı için araştırmaya başladım. Ve araştırırken de medyada bilimsel verilerle de desteklenen, tıp sahasında uzman kişilerin beyanlarını, raporlarını gördüm. Bunlar kan dondurucu ifadeler. Cumhuriyet savcısı bunları ihbar kabul edip soruşturma yapmak zorunda. Fakat bu dillendirildiği zaman insanlar cesaret edemiyor. Ben işim gereği gerekli cesareti gösteriyorum."

 

SORUŞTURMA BAŞLATTIĞINI DUYURDU

Bir soruşturma başlattığını sözlerine ekleyen Akbulut, şu ifadeleri kullandı:

“Maskelerin içeriği hakkında az evvel çok cüzi bir kısmını saydığım iddialar dolayısıyla TCK'nın zehirli madde katma başlıklı 185. maddesi kapsamında değerlendirilmek üzere, yine aşılar hakkında aynı kanunun 187. maddesi, kişilerin hayatı ve sağlığı bakımından tehlike oluşturabilecek ilaç yapma veya satma başlıklı suç kapsamında  değerlendirilmek üzere resen soruşturma açıyorum. Herkes böyle bir soruşturmadan haberdar olsun, elindeki bilgileri bu soruşturmaya göndersin. Ben zaten ilgili kurumlara yazıp bu konuda delil toplamaya başladım.

Tedbirlerin gerekli olduğuna ilişkin de ciddi şüpheler var. Tedbir uygulanmayan ülkelerde korkuttuğumuz şekilde feci neticeler meydana gelmiyor. Yurt dışından fotoğraflar, haberler görüyoruz. Aşılama olmamasına rağmen tedbir kaldırılıyor yahut hiçbir tedbir alınmıyor.

Ben Viranşehir'de görev yapıyorum, burada tedbirler batıdaki kadar sıkı değil ve burada korkutulduğumuz neticeler görülmüyor. Sınırın dışına çıkın hiçbir tedbir yok, korkutulduğumuz şekilde ölümler de meydana gelmiyor.”

 

“İNSANLARI CESARETLENDİRİN”

Akbulut, son olarak bu işin her türlü ceremesini çekmeye hazır olduğunu vurgulayarak, “Şu anda özgür olması gereken basın kendiliğinden bir sansür uyguluyor. İnsanları cesaretlendirin. Hukuk çerçevesinde gerekli mücadele verilsin” şeklinde konuştu.

 

İNCELEME BAŞLATILDI

Bu arada Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından yaptığı açıklamalarla sosyal medyada gündeme oturan Viranşehir Cumhuriyet Savcısı Eyyüp Akbulut hakkında idari inceleme başlatıldığı öğrenildi.

BİHA

YORUM EKLE

banner99