Viranşehir’de Çanakkale Zaferi törenle kutlandı

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde törenlerle kutlandı.

Viranşehir’de Çanakkale Zaferi törenle kutlandı
banner1

 Hükümet Konağı önünde, pandemi kuralları kapsamında düzenlenen törene, Viranşehir Kaymakamı Ömer Dereci, Belediye Başkanı Salih Ekinci, Garnizon Komutanı Piyada Yarbay Yasin Topal, mülki amirler, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 Anıta Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve 106 yıl önceki coşku ile İstiklal Marşı okundu.

 Viranşehir Belediye Başkanı Salih Ekinci, törenden sonra gazetecilerin günün anlam ve önemine ilişkin sorularını yanıtlarken, 18 Mart’ın Türk tarihinin altın sayfalarından birisi olduğunu söyledi.

Tarihin kaydettiği en büyük savaşlardan birisinin Çanakkale Savaşı olduğunu vurgulayan Ekinci, “Dünya tarihi, metre kareye altı bin merminin düştüğü böylesi bir savaşı ne görmüş ne de tanımıştır. Kahraman ecdadımız, bu öldürücü silâhların tehdidine karşı iman dolu göğsünü siper etmiş, bir gül bahçesine girercesine din ve vatan uğruna şehit olmayı şeref bilmiştir” dedi.

Ekinci,  Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünde kahramanları minnetle andıklarını belirterek, “Çanakkale savaşı, Yüce Rabbimizin ‘Size karşı savaş açanlara, Allah yolunda olarak savaşın’ emrine uyarak cepheye atılan kahraman ecdadımızın destanıdır. Bu vesile ile aziz şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz” diye konuştu.

BİHA

YORUM EKLE