Uzmanlardan güneş gözlüğü uyarısı!

Sıcaklıkların artmasıyla birlikte güneşten gelen zararlı ışınlar (UV) nedeniyle insanın göz sağlığı tehdit altına giriyor. Bu zararı en aza indirmek için uzmanlar göz sağlını korumak amacıyla güneş gözlüğü takmayı öneriyor.

Uzmanlardan güneş gözlüğü uyarısı!
banner2

Türkiye’nin en sıcak şehirlerinden olan Şanlıurfa’da, artan sıcaklıklar insanı her açıdan bunaltmaya başladı. Güneşten zararlı ışınlar, hem cilt sorunları hem de göz sorunlarının oluşmasına neden oluyor. Ultra viyole (UV) ışınları olarak da adlandırılan ışınlar, insanın göz sağlığı açısından çok zararlı olmakta ve ileriki zamanlarda göz hastalıklarına katarakt, göz kapağındaki deride cilt kanserine sebep olabiliyor. Bu gibi göz sorunlarına yakalanmamak için ise uzmanlar sağlık testlerinden geçirilen güneş gözlüklerini kullanmayı öneriyor.

 

YAZ AYLARINDA NEDEN GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMALIYIZ?

Kentte gözlük satışı yapan Optisyen Yusuf Gökhan, yaz aylarında neden güneş gözlüğü kullanılması konusunda Ajans Urfa’ya açıklamalarda bulundu.

İnsan gözlerinin 380 ve 700 nanometrelerden gelen ışınlara duyarlı olduğuna dikkat çeken Optisyen Gökhan, “380 nanometrenin altından gelen ışınlar yüksek enerjili ışınlar olduğundan göze zarar vermektedir. Bu nedenle güneş gözlüğünü kullanmalıyız. Güneş gözlüğünü kullanma sebebimiz, gözümüzü gelen zararlı ışınlardan korumanın yanı sıra göz çevresinde cilt kanseri, kornea şeffafiyetinde bozulmaya, erken yaşta katarakt oluşumuna, piterjiyum yani halk dili ile et yürümesi vb. gibi olumsuz olaylara yol açar. Bu nedenle sağlığımız açısından güneş gözlüğü kullanmalıyız” dedi.

 

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Gökhan, güneş gözlüğü alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini de şu sözlerle anlattı:

“Ultraviyole (UV) Koruyucu Etiketine: Güneş gözlüğü aldığımız zaman güneş gözlüğünün üzerinde yer alan etikete dikkat etmemiz gerekmektedir. Eğer güneş gözlüğünün üzerinde etiket bulunmuyorsa test materyallerinde deneyerek alınabilir.

Güneş gözlüğü renginin anlamları: Güneş gözlüğü aldığınız zaman renklerin koyuluklarının bir önemi yoktur. Önemli olan şey güneş gözlüğü aldığınız zaman gözlerinizi koruması amaçlanmış UV kırıcılığının %100’e yakın olması önemlidir.  Polarize camlar UV korumasının yanı sıra yansımayı da önler. Polarize güneş gözlüklerinin asıl amacı, güneşten gelecek olan yansımaları önlemektir.”

 

GÜNEŞ GÖZLÜKLERİNDE KALİTE STANDARTLARINI KONTROL EDİNİZ!

“Güneş gözlüğü aldığınız zaman kalitesini kontrol ettirin” diyen Gökhan, açıklamasında şunları kaydetti:

“Garantili ürünler alın çünkü garantili ürünler kalitesi test edilmiş ve garanti verilmiş güneş gözlükleridir. Güneş gözlüğünün kalitesini maliyeti değil koruması belirler. Bu sezonda da yuvarlak güneş gözlükleri fazlasıyla rağbet görmektedir. İnsanlar ne kadar bu modellere ilgi gösterse de klasik modeller her zaman daha iyi yüzde durmakta ve 2021-2022 sezon olarak klasik olan dolma modellerin tekrardan rağbet göreceğini bu çıkarıma bağlayabiliriz.”

 

“GÖZ ÇEVRESİNDE BURUŞMA OLMAZ”

Bu arada gözlük satıcılarından Osman Kurt ise güneş gözlüğü kullanıldığında göz çevresinde buruşma olmayacağını belirterek, “Kaliteli gözlük kullanıldığında baş ağrısı, göz yanması yapmaz. Vatandaşlar genelde internet veya seyyar satıcılardan alıyorlar fakat bu sağlıklı değil. Ama gözlükçüden alırlarsa daha iyi olur garantilidir çünkü gözlükler. Pandemiden dolayı fazla gözlük alımı olmuyor daha çok bayanlar alıyor gözlükleri fiyat aralığı da kaliteye göre değişiyor 500 TL’ye kadar fiyatlarımız da var” şeklinde konuştu.

BİHA

YORUM EKLE