Urfalı iş insanı Bakanlığa seslendi: Çözüm yanlış yerde aranıyor!

Makarna ihracatında kısıtlamaya gidileceği iddiasını gündeme getiren Urfalı iş insanı ilgili bakanlıklara seslenerek "Makarna ihracatını kısıtlayarak ekmeklik buğday fiyatının yükselmesini engelleyemeyiz. Çözüm yanlış yerde aranıyor" dedi.

Urfalı iş insanı Bakanlığa seslendi: Çözüm yanlış yerde aranıyor!
banner1

ŞUTSO Yönetim Kurulu Üyesi ve Poler Tarım Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Polat, ekonomi dünyasıile ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Ticaret Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı'na çağrı yapan iş insanı Polat yükselen ekmeklik buğday fiyatlarına karşı makarna ihracatlarının kısıtlanacağı iddialarını gündeme taşıdı. Türkiye'nin makarna ihracatında dünya pazarında 2'nci sırada olduğunu belirten iş insanı Polat, böylesi bir hamlenin yanlış olacağını belirterek "Ülkemiz makarna ihracatında Dünya Pazarında 2.sıradadır. Sektör yıllardır buraya gelmek için çok çabaladı. Şimdi yükselen buğday fiyatlarından dolayı makarna ihracatımızın kısıtlanması konuşulmaya başlandı. Ülkemize döviz getiren ve gıda sanayimizde önemli bir yeri olan makarna ihracatını yasaklayarak veya kısıtlayarak ekmeklik buğday fiyatının yükselmesini engelleyemeyiz. Çözüm yanlış yerde aranıyor" dedi.

Çözüm için bir fikir sunan iş insanı Polat açıklamalarına şöyle devam etti:

"Bu yola başvurmak dünyada yıllardır lider olmaya çalıştığımız Makarna Pazarını bize kaybettirir. Ekmeklik buğday fiyatının yükselmesini önlemek istiyorsak bunun yolu makarnacının ekmeklik buğday kullanmasını kısıtlamaktır. "

BİHA

YORUM EKLE