Urfalı çocuklar kodlama eğitimi aldı

Kuveyt Türk, ortaokul çağındaki öğrencilerin eğitimine katkı sunmak ve gelecek nesilleri teknolojinin yapı taşı olan kodlama eğitimiyle tanıştırmak için başlattığı 1010 Kâşif Projesi kapsamında Şanlıurfa’da öğrencilerle buluştu.

Urfalı çocuklar kodlama eğitimi aldı
banner2

Türk Kızılay ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iş birliğiyle hayata geçirilen 1010 Kâşif Projesi ile Türkiye’nin dört bir yanındaki okullara kodlama ve robotik eğitimi götürülüyor. MEB onaylı proje kapsamında, Şanlıurfa Yenişehir Ortaokulu öğrencilerine de kodlama ve robotik eğitim verildi. Gönüllü çalışanların yer aldığı proje kapsamında, öğrencilere aktarılan kod senaryolarıyla sokak lambalarının yanma prensibinden sensörlü arabaların mesafe kontrol uyarılarına kadar birçok alanda uygulamalı kodlama eğitimi yapıldı.

'URFALI ÇOCUKLAR KOD YAZMADA ÇOK YETENEKLİ'

Şanlıurfa’da düzenlenen eğitime, Kuveyt Türk Dijital Dönüşüm Grup Müdürü Dr. Okan Acar da gönüllü eğitmen olarak katıldı. Çocukların kod yazmaya gösterdikleri ilgiye ve yeteneklerine dikkat çeken Acar, “Kod yazmak teknolojinin yapı taşını oluşturuyor ve yeni nesilleri geleceğin mesleklerine hazırlamak adına büyük önem arz ediyor. Biz de buradan yola çıkarak ‘Hayallerimizdeki geleceği değerlerimizle kodluyoruz’ anlayışıyla hareket ettik. Türkiye’nin dört bir yanında meraklı kâşiflerimizle buluşuyoruz. Bugün de Urfalı çocuklarımızla bir arada olmanın sevincini yaşıyoruz. Gittiğimiz her okulda olduğu gibi burada da öğrencilerimizin kod yazmaya büyük ilgi duyduklarını ve bu alanda ne kadar yetenekli olduklarını gördük. Bu durum, projemizin geleceği için bizlere ilham verirken ne denli doğru bir iş yaptığımızı da bir kez daha gösteriyor” dedi.

Eğitimin sonunda okullara hediye edilen 1010 Kâşif Kodlama Kiti ile çocuklar yazdıkları tüm kodları, maketler üzerinde hayata geçirerek kodlama ve robotik eğitimlerini sürdürüyor. Eğitim alan öğrencilerin okullarındaki diğer öğrencilere kodlama eğitimi vermesi üzerine kurgulanan projeyle okullardaki tüm öğrencilerin kodlama öğrenmesi amaçlanıyor.

AJANS URFA

YORUM EKLE