Urfalı Büyükelçiden "Kadın Hakları Günü" mesajı

Şanlıurfalı Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen’den Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda İslamiyeti'in kadınlara verdiği öneme değinerek “Müslümanlıkta kadın sultandır ve Allahu Teâlâ’nın bizlere emanetidir” dedi.

Urfalı Büyükelçiden
banner1

Türkiye’nin Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Pekin Büyükelçisi Şanlıurfalı Abdulkadir Emin Önen, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü nedeniyle mesaj yayınladı.

Büyükelçi Önen mesajında, “Çocuklarımızın vatana, millete hayırlı evlatlar olarak yetişmesinde çok büyük rol oynayan, toplumun yapısını güçlendiren, şekillendiren, aile birliğinin en önemli unsuru ve toplumun temel taşı olan kadınlarımız daima özverinin, sevginin kaynağı olmuştur” diyerek, kadınların toplumsal statüleri ve elde ettiği kazanımlar güçlendikçe, siyasal, toplumsal ve kültürel hayata katılım imkânı arttıkça Türkiye'nin yarınlarının daha da aydınlık olacağını, Müslümanlıkta kadının sultan olduğunu ve bizlere Allah'ın bir emaneti olduğunu söyledi.

1934’de Türkiye'nin kadın haklarını kabul eden devletler arasına yer aldığına dikkat çeken Büyükelçi Önen, "Batılı birçok ülkede kadınlar bu hakları İkinci Dünya Savaşı sonrasında elde etmişken, kadınlarımızın 1934 yılında seçme ve seçilme hürriyetine sahip olması, kadınlarımıza verilen değerin en güzel tezahürüdür. Biz, hükümet olarak, kadınlarımızın toplumsal hayatta, iş hayatında, siyasette daha güçlü var olabilmeleri, eğitim fırsatlarından mahrum kalmamaları için çok büyük reformlar gerçekleştirdik” dedi.

“Dinimiz kadına çok değer vermiş”

İslamiyet'te kadının önemine dikkat çeken Büyükelçi Önen mesajının devamında şu fiadelere yer verdi:

" Bilindiği gibi; Avrupa’dan gelen “Anneler - Babalar günü” gibi günleri kutlamak âdettir. Yani, âdette bid’attir. Âdette bid’at olduğu ve zararlı olmadığı, çirkin ve dine aykırı yönü bulunmadığı için, anneler babalar, kadınlar günü tertip etmekte ve hediye vermekte mahzur yoktur. Zira kadınlar da zamanı geldiğinde birer annedir. Anneleri senede bir gün yerine her gün hatırlamak, onlara hizmet etmek, ölmüşlerse dua etmek, hayır hasenatta bulunmak gerekir. Dinimizin kadına çok değer verdiğini belirten Önen, “İslamiyet’ten önce kadının hiç değeri yoktu. Araplar, kız çocuklarını diri diri gömüyorlardı. Kâbe etrafında bile kadınlar çıplak dolaşırlardı. Müslümanlık gelince bu kötü âdetler son bulmuştur. Müslümanlıkta kadın sultandır. Dinimiz kadına çok değer vermiş, erkeğe de çok mesuliyet yüklemiştir."

“Sağlıklı bir kadın, sağlıklı bir toplum demektir”

 “Sağlıklı bir kadın, sağlıklı bir toplum demektir. Eğitimli bir kadın, eğitimli çocuklar demektir. Ekonomik gücü olan bir kadın, daha sağlıklı aileler, daha müreffeh bir toplum demektir. Hepimiz bu bilinçle çalışmalı ve kadınlarımızın, kızlarımızın önündeki tüm engelleri teker teker kaldırmalıyız. Kadın anadır, bacıdır, eştir. "

‘Cennet annelerin ayakları altındadır’

  “Kadınlara ancak asalet ve şeref sahibi kimse değer verir. Onları ancak kötü ve aşağılık kimseler hor görür” [İ.Asakir] hadisini hatırlatan Pekin Büyükelçimiz Abdulkadir Emin Önen, “Peygamberimizin ‘Cennet annelerin ayakları altındadır’ sözünün muhatabı olan dünya kadınlarının 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun. Bütün dünya kadınlarına sağlık, mutluluk ve esenlik dolu günler diliyorum."

Büyükeçi Önen mesajının sonunda Dünya Madenciler Gününe de değinerek " Türkiye genelinde 4 Aralık günü Dünya Madenciler Günü adı altında kutlanıyor. Bugün oldukça zor şartlarda görev yapan ve ekmeklerini taştan çıkaran madencileri unutmama günü. Başta Maden Şehitlerimiz olmak üzere tüm Madencilerimizin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü kutlu olsun" dedi.

BİHA

YORUM EKLE

banner99