Urfalı avukat, Yargıtay'ın emsal kararını değerlendirdi

Yargıtay'ın aile konutu hakkında verdiği emsal kararı değerlendiren Şanlıurfalı Avukat Cüneyd Altıparmak, "Kadın şerhi tapuya işlediği zaman satılması, devredilmesi, kredide kullanılması için eşlerin müşterek rızası gerekiyor" dedi.

Urfalı avukat, Yargıtay'ın emsal kararını değerlendirdi
banner1

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, eşler arasında kimi zaman büyük tartışmalara da yol açan ‘aile konutu’ ile ilgili önemli bir karar verdi.

Kurul, tapuda ‘Aile konutudur’ şerhi olmasa bile eşin rızasının alınmasının şart olduğuna hükmetti ve emsal bir karara imza attı. Yargıtay tarafından aile konutu hakkında verilen kararı 24 TV'de değerlendiren Şanlıurfalı Avukat Cüneyd Altıparmak, şu ifadelere yer verdi:

"Aile konutu, halk arasında bilindiği gibi ailenim birlikte yaşadığı yer. Burası korunması gereken, aile bütünlüğünü bir parçası olarak düşündüğümüz konutun korunması. Türkiye'de konutun çoğu erkeğe aittir. Türk Medeni Kanunu ile bir değişiklik getirilere, aile konutu  şerhi vasıtasıyla kadının da oturan ev üzerinde tasarruf hakkı teşhis edildi. Kadın, muhtarlıktan ikametgah ve evlilik cüzdanıyla tapuya gidiyor, "Ben burada eşimle birlikte oturuyorum, burası aile konutudur" diye şerhi tapuya işlediği zaman, bunun herhangi bir şekilde satılması, devredilmesi, kredide kullanılması için eşlerin müşterek rızası gerekiyor."

BİHA

YORUM EKLE