Urfa’nın ilçesindeki bataklığa çözüm bulundu

Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya’nın girişimleri ile çevresi bataklık haline gelen mahallede 7 kilometrelik tahliye kanalı açıldı.

Urfa’nın ilçesindeki bataklığa çözüm bulundu
banner2

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde, daha önce Ankara’daki temasları ile ilçeye organize sanayi bölgesi kurulmasının öncülüğünü yapan Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya, bu kez Devlet Su İşleri (DSİ) ile görüşerek bir mahalleyi bataklıktan kurtardı.

Öncül Mahallesinde yaşayanlar yağmur ve atık sularından dolayı mahallenin etrafında bataklık oluştuğunu dile getirerek çözüm istedi. Devlet Su İşlerine (DSİ) başvuran Yalçınkaya’nın girişimleri kısa sürede sonuç verdi ve DSİ Şalıurfa Bölge Müdürlüğü tarafından mahallede 7 kilometrelik tahliye kanalı açıldı. Kanal ile mahalledeki bataklık ıslah edildi.

YALÇINKAYA: İNSANLARIN HAYATI KURTULDU
Çalışmaları yerinde inceleyen Yalçınkaya, “Suriye sınırının sıfır noktasındayız. Burası bütün Urfa sulamalarının artık ve drenaj sularının gelip Suriye'ye aktığı alandayız. Bu alanın yan tarafı Öncül Mahallesi. Bu mahallemiz çok büyük bir mahalle. Bu mahallede biriken sular, yer altı suları ve drenaj suları, pis sularla beraber orada çok büyük bir alanda birikintiler yapmaktaydı. Bu biriken sularda da sinek, sivrisinek vs. hastalıklar türemekteydi. Biz de Devlet Su İşleri'ne başvurarak bölge müdürümüzün gayreti ile 7 kilometrelik bir drenaj kanalını açarak yani temizleyerek ana kanala bağladık. Bugünden itibaren suyun akışı mükemmel bir hale geldi. İnşallah bundan sonra; hem pis suyun, hem pis görüntünün, hem sinek sivrisinek hastalıkların müsebbibi olan birikmiş suyun aktarılmasından sonra oradaki insanların hayatı kurtuldu. Biz bölge müdürümüz ve bu çalışmaları yapan ekibe canı gönülden teşekkür ediyoruz” dedi.

BİHA

 

YORUM EKLE

banner99