Urfa Eğitim-Sen'den eğitimcilere: Tek ses olmaya çağırıyoruz

Şanlıurfa Eğitim-Sen, ekonomik iyileştirmeler ve Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda değişiklik yapılması için basın açıklaması düzenleyecek. Açıklamaya tüm eğitim emekçileri "18 Ağustos Perşembe günü 17.30’da Ahmet Bahçıvan İşmerkezi önünde tek ses olmaya çağırıyoruz" sözleriyle davet edildi.

Urfa Eğitim-Sen'den eğitimcilere: Tek ses olmaya çağırıyoruz
banner1

ŞANLIURFA- Yeni eğitim-öğretim yılı öncesi Şanlıurfa Eğitim-Sen sorunları ve taleplerini dile getirmek için basın açıklaması düzenleyecek.

18 Ağustos perşembe günü düzenleneceğini duyurdukları açıklamada gündem; Öğretmenlik Meslek Kanunu ve ekonomik iyileştirmeler olacak.

"DAVA SONU BEKLENMEDİ"

Sendikadan yapılan duyuruda "Öğretmenlik meslek kanunu iptal edilmeli, öğretmenlere angaryaya dönüşen seminer-sınav süreci durdurulmalıdır" denildi ve yasal süreç devam etmesine rağmen seminer-sınav sürecinin başlatılmasına şu sözlerle tepki gösterildi:

"Öğretmenlik Meslek Kanunu düzenlemesi gündeme geldiği ilk günden itibaren tartışılmaktadır. Kanunlaştıktan hemen sonra düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapılmıştır. AYM süreci devam ederken yönetmelik yayınlanmış, Sendikamız tarafından yönetmeliğin bütün maddelerine ilişkin Danıştay’a açılan iptal davasının da sonuçları beklenmeden seminer-sınav süreci başlatılmıştır. Böylece yaz aylarında öğretmenler seminer-sınav odaklı kariyer basamakları sürecinin girdabına çekilmiştir.

Eğitim emekçilerinin ve sendikaların bütün eleştirilerine rağmen yasalaştırılan bu düzenlemenin, öğretmenlerin mesleki gelişimine somut hiçbir katkı sunmayacağı, seminerlerin içeriğiyle birlikte çok daha net bir şekilde açığa çıkmıştır."

"PROMOSYONLAR KOMİK DÜZEYDE"

Ekonomik iyileştirmelerin de yapılması gerektiği belirtilerek "Kamu emekçilerinin bankaya yatan maaşlarında ‘enflasyon farkı’ nedeniyle artış olurken, eski enflasyon oranı ve maaş düzeyine göre saptanan promosyonlar komik düzeyde kalmıştır. Promosyon sözleşmelerinin 3-4 yıl gibi uzun sürelerle imzalanması ve enflasyona göre ayarlama bulunmaması nedeniyle milyonlarca çalışan ciddi anlamda mağdur olmuştur. Bankalarla imzalan promosyon sözleşmeleri ekonomide beklenmeyen olağanüstü durumlar (yüksek enflasyon, döviz krizi) nedeniyle yeni koşullara uyarlanmak zorundadır. Sözleşmelerin 3 ile 5 yıl gibi uzun süreli olması nedeniyle beklenmeyen durumlar ortaya çıkmıştır. Banka promosyon sözleşmelerindeki koşullar çalışanlar açısından ciddi gelir kayıplarını gündeme getirmiştir. Bu nedenle başta kamu bankaları olmak üzere tüm bankalar, maaş ödediği emekli ve çalışanlara verdiği promosyonları, geçmişe yönelik olanları da kapsayacak şekilde güncellemelidir." denildi. 

AÇIKLAMAYA DAVET

Sendika tüm bu sorun ve taleplerin gündeme getirilmesi için düzenleyeceklerini belirttikleri basın toplantısına tüm eğitimcileri "Ekonomik iyileştirmelerin tüm eğitim emekçilerini kapsayacak şekilde düzenlenmesi ve banka promosyonlarının güncellenmesi için; Öğretmen meslek kanunun iptal edilmesi için, sınav seminer angaryasına karşı tüm eğitim emekçilerini 18 Ağustos Perşembe günü 17.30’da Ahmet Bahçıvan İşmerkezi önünde tek ses olmaya çağırıyoruz" sözleriyle davet etti.

BİHA


YORUM EKLE