Urfa’da virüsün nasıl yayıldığına dair simülasyon yapıldı

HarranCFD çalışma grubu, bir sınıfta koronavirüsün nasıl yayıldığına dair dağılım simülasyonu yaptı.

Urfa’da virüsün nasıl yayıldığına dair simülasyon yapıldı
banner2

Harran Üniversitesi Mühendislik Fakültesi HarranCFD çalışma grubu, Türkiye’nin Covid-19 ile mücadelesine katkı sağlamak amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

HarranCFD çalışma grubu bu konu ile ilgili referans alınan bir sınıfta koronavirüsün dağılım simülasyonu yaptı. Simülasyon, Şanlıurfa Ziyaeddin Akbulut Ortaokulu’nun 5C sınıfının birebir ölçüleri çerçevesinde 18 sıra ve bir öğretmen masası baz alınarak gerçekleştirildi.

Mevcut durum kapsamında öğrenciler sıralara çapraz durumda yerleştirilerek iki öğrencinin öksürmesi durumunda sınıfta virüsün olası dağılımının simülasyonu gerçekleştirildi. Simülasyonda sınıf çapraz havalandırmaya maruz bırakıldı.

Simülasyon normal standart yüksek düzeyli bir masaüstü bilgisayarla ancak kesintisiz üç ay bir sürede gerçekleştirilebilecekken HarranCFD, HarranHPC alt yapısını kullanarak süper bilgisayarda simülasyonu beş saatte gerçekleştirdi. Simülasyon 16 süper bilgisayarın 320 çekirdeği ile yürütüldü.

Simülasyonun diğer bir özelliği, tüm simülasyon süreçleri açık kodlu ücretsiz yazılımlar ile gerçekleştirilmesi oldu. Sırasıyla katı model ve mesh tasarımı Salome 9.5, simülasyonun yürütülmesi OpenFoam 8 ve sonuçların değerlendirilmesi Paraview 5.8 yazılımları ile gerçekleştirildi.

Yürütülen çalışma sonucunda; çapraz havalandırmaya maruz sınıfta koronavirüs partikülleri sınıf boyunca dağılıyor. Öksürme sonucunda özellikle sıra üzerinde yoğun bir partikül birikimi meydana geliyor. Ders esnasında kesinlikle sınıf havalandırmaya maruz bırakılmaması gerekiyor. Ders veya sınav esnasında maske kullanmak ise hastalığın yayılımı açısından kritik bir öneme sahip.

Mühendislik Fakültesi HarranCFD çalışma grubundan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Hedefimiz; okulların aşamalı olarak açıldığı bu dönemde alınacak tedbirler ile ilgili veliler, öğretmenler ve öğrencilerimizin farkındalığını arttırmaktır. Ayrıca HarranCFD gurubu açık kodlu ücretsiz yazılımları ülkemizde yaygınlaştırmayı kendisine bir hedef olarak seçmiştir. Buna yönelik ülkemiz endüstrisine danışmanlık, proje ortaklığı, eğitim v.b. tüm alanlarda katkı sağlamaya ve yetkinliliğimizi paylaşmaya hazırız. HarranCFD grubu ile ilgili detaylara //etasarim.harran.edu.tr/harrancfd/ web sayfasından ulaşabilirsiniz” denildi.

BİHA

YORUM EKLE