Urfa'da vefat eden İmam Osman Çilenti için Müftülükten açıklama

Siverek'te vefat eden İmam Osman Çilenti ile ilgili olarak Şanlıurfa Müftülüğü'nden bir açıklama yapıldı.

Urfa'da vefat eden İmam Osman Çilenti için Müftülükten açıklama
banner1

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde imamlık yapan Osman Çilenti'nin, müftülükteki usulsüzlüklere karşı çıkması üzerine koronadan ölenlerin cenazesini yıkamakla görevlendirildiği ve virüs kaparak yaşamını yitirdiği iddia edildi.

Ortaya atılan bu iddianın ardından Şanlıurfa Müftülüğü'nden konuyla ilgil bir açıklama yapıldı. 

İddialara ilişkin soruşturmanın devam ettiği belirtilen açıklamada, "Vefat eden vatandaşlarımızın dini vecibeleri gereği yıkanması hizmeti, İlçemiz Devlet Hastanesinde yapılmakta olup, yıkama hizmetinde görevli bütün personellere gerekli koruyucu ekipman sağlanmıştır" denildi.

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

"İlçemiz Müftülüğü emrinde İmam Hatip olarak görev yapmakta iken hayatını kaybeden mesai arkadaşımız Osman Çilenti'nin vefatı ile ilgili çeşitli basın yayın organlarında yer alan iddialara ilişkin kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

İlimizde pandemi ile mücadele, hazırlanan Pandemi Planı çerçevesinde görev verilen bütün kamu kurum ve kuruluş imkan ve personeli aracılığıyla yürütülmektedir.

Sağlık personelinin tamamının yanında jandarma, polis, öğretmen, mühendis, zabıta, muhtar ve bir çok kamu ve meslek kuruluş personeli, pandemi kurullarınca alınan kararlar doğrultusunda yapılan planlamaya uygun bir şekilde, kişisel koruna tedbirlerine de riayet ederek filyasyon, izolasyon ve alan denetimleri ile benzer çalışmalarda görev ifa etmektedir.

Merhum imam hatibimiz Osman Çilenti, Covid-19 nedeniyle vefat eden vatandaşlarımızın dini vecibelerinin yerine getirilmesi ve cenazelerinin yıkanması amacıyla Nisan ayından bu yana bu amaçla görevlendirilen 10 kişilik İmam Hatip grubun içinde yer almaktaydı.

Vefat eden vatandaşlarımızın dini vecibeleri gereği yıkanması hizmeti, İlçemiz Devlet Hastanesinde yapılmakta olup, yıkama hizmetinde görevli bütün personellere gerekli koruyucu ekipman sağlanmıştır. Merhumun, covid-19’a ne zaman ve ne şekilde yakalandığını tespit etme imkanı bulunmamakla birlikte, vefat olayında ihmal bulunduğu, savunmasının alınması, merkeze çeklime talebinin kabul edilmemesi gibi iddialara ilişkin başlatılan idari soruşturma devam etmektedir.

Değerli mesai arkadaşımız merhum Osman Çilenti'ye Allah’tan cc rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz."

BİHA

YORUM EKLE