Urfa Çalışma Grubu: Alım satımlar yeşil alan olsun

Urfa Çalışma Grubu, yıkımı gerçekleşen Oto Galericiler Sitesi’nin Şanlıurfa ile özdeşleşecek nitelikte halkın nefes alabileceği bir yeşil alan olması için hem Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi hem de Vakıflar Bölge Müdürlüğüyle görüştü.

Urfa Çalışma Grubu: Alım satımlar yeşil alan olsun
banner1

Şanlıurfa’da kent merkezinde bulunan ve yıkımı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Oto Galericiler Sitelerinin yerine ne yapılacağına ilişkin beklenti kamuoyunda hala devam ediyor. Mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait olan alanla ilgili farklı projeler iddia edilirken Urfa Çalışma Grubu, hem Vakıflar Bölge Müdürlüğü hem de Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesiyle görüştü. Urfa Çalışma Grubu’nun twitter hesabından yapılan açıklamada “Urfa Çalışma Grubu yıkılan Oto Alım Satım alanının Şanlıurfa ile özdeşleşecek nitelikte halkın nefes alabileceği bir yeşil alan olması için Vakıflar Bölge Md.lüğü ve B.Belediye Başkanı ile temaslarda bulundu” ifadelerine yer verildi.
 


 

MERAKLA BEKLENİYOR

Geçtiğimiz günlerde yıkımı gerçekleştirilen kent merkezindeki Oto Galericiler Sitesi’ndeki esnaf, kendileri için yapılan yeni işyerlerine taşınırken, bu alanın ne olacağına ilişkin çeşitli projeler gündeme gelmişti. Şimdi kamuoyu, alanla ilgili yeniden trafik yoğunluğunu oluşturmayacak ve kente rahat bir nefes aldıracak bir projede karar kılınmasını beklerken, Büyükşehir Belediyesi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğünün nasıl bir yol izleyeceği merakla bekleniyor.
 


 

VALİLİKLE DE TEMASA GEÇİLDİ

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Vakıflar Bölge Müdürlüğüyle görüşmelerini sürdüren Urfa Çalışma Grubu, Şanlıurfa Valiliğine de dilekçe yazarak alanın yeşil alana dönüştürülerek, halkın kullanılmasına sunulmasını talep etti. Valiliğe verilen dilekçede,

“Dünya'da çağdaş şehircilik ilkelerini benimsemiş ülkelerde şehir merkezlerinde simge haline gelmiş, büyük park ve yeşil alanlar bulunmaktadır. Şanlıurfa'da Oto Alım Satım Sitesi'nin tahliye edildiği bölgede teknik ve sosyal altyapı Dünya Standartlarının çok altındadır. Mevcut imara göre yapılaşma olması durumunda, halkımızın ciddi sıkıntılar yaşayacağı kaçınılmazdır. Telafisi mümkün olmayan bu hataya düşmemek adına Vakıflar Bölge Müdürlüğü tasarrufunda bulunan söz konusu alanın yeşil alana dönüştürülerek, halkın kullanımına sunulması önem arz etmektedir. Bu bağlamda Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin mülkiyetinde bulunan emlak stoklarının bir kısmıyla, alanın Maliki olan Vakıflar Bölge Müdürlüğünün hakları zayi edilmemek kaydıyla takasının mümkün olabileceği kanaatindeyiz” denildi.

BİHA

YORUM EKLE