Urfa Barosundan LPG açıklaması

LPG Fiyatlarının sürücüleri mağdur ettiğini kaydeden Şanlıurfa Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Başkanı ise petrol istasyonlarının anlaştığını ve gerekli işlemler için olayın takipçisi olduklarını aktardı.

Urfa Barosundan LPG açıklaması
banner1

Urfa Barosu, rekabet ortamını kaldıran petrol istasyonlarına tepki gösterdi.
 Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), LPG'ye 22 kuruş indirim yapıldığını açıklamıştı. Açıklamanın ardından Türkiye genelinde indirimler uygulanırken, Şanlıurfa'da durum farklı oldu. 

Kentte 2,95-3,00 lirayı gösteren LPG'nin litre fiyatı, indirimin ardından 3,39'lara kadar sabitlendiği iddia edildi. Fiyatların indirime rağmen artması sonrası bir tepki de Şanlıurfa Barosu'ndan geldi. 

Urfa Baro Binasında bir araya gelen Baro avukatları ile Baro Başkanı Abdullah Öncel, petrol istasyonlarının anlaşma yaptığını ve gerekli işlemler için olayın takipçisi olacaklarını kaydetti. 
 Açıklamayı yapan Urfa Barosu Tüketici Hakları Komisyonu Avukat Eyüp Sabri Ahmer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

'İNDİRİME RAĞMEN 35-40 KURUŞ EKLENDİ'

"Son zamanlarda şehrimizdeki LPG fiyatlarında meydana gelen fahiş artışlar, rekabet kavramını ortadan kaldırmış ve tüketiciyi mağdur etmiştir. İki hafta öncesine kadar Şanhurfa'daki petrollerde 2.95-3.00 TL. aralığında olan LPG fiyatlarında Türkiye genelinde %15 indirim yapılmasına rağmen ilimizde bir anda önceki fiyatın üzerine 35-40 kuruş daha ekleme yapılarak LPG litre fiyatı 3.35-3.40 TL aralığında satılmaktadır. LPG'nin litre birim fiyatlarında indirim yapılmasına rağmen çoğu dağıtıcı istasyonların kendi aralarında anlaşmaları suretiyle tüketiciye yansıttıkları bu durum şehrimizde LPG'li araç kullanan birçok sürücüyü mağdur etmiştir.

'GİZLİ BİR ŞEKİLDE ANLAŞMA YAPILDI'

Petrol istasyon sahipleri kendi aralarında gizli şekilde anlaşarak rekabet kavramını ortadan kaldırmışlardır. Konu ile ilgili olarak üst birim olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun fiyatlar üzerindeki tek etkisi, dağıtım şirketlerinin web sitelerinde belirttikleri rakamın üzerinde fiyatla satış yapmaları halinde yaptırım uygulamaktadır. LPG dağıtım istasyonları ise kendi web sitelerinde LPG litre satış fiyatını yüksek gösterme stratejisini devam ettirmişlerdir. Oysaki web sitelerinde belirtilen fiyatlar, hiçbir zaman reel hayata yansıtılmamış ve üst kurul tarafından cezalandırılmamak için sürekli bir emniyet supabı olarak kullanılmıştır. Bu şekilde dağıtım şirketleri kanunları dolanmaya çalışmışlardır.
 'USULSÜZLÜĞÜN ÖNÜNE GEÇECEĞİZ'

Akaryakıt ve LPG istasyonlarının kendi aralarında karar alarak ortak fiyat belirlemeleri "rekabeti sınırlayıcı anlaşma" ve "uyumlu eylem" tanımına girmekte olup 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun uyarınca suç teşkil etmektedir. Şehrimizde meydana gelen bu usulsüzlüğün önüne geçebilmek için Şanlıurfa Barosu olarak gerekli çalışmaları yürüttüğümüzün bilinmesini isteriz. Şehrimizde faaliyet gösteren tüm petrol istasyonlarının LPG litre fiyatlarını yeniden gözden geçirmelerini aksi halde ilgili kuruluşlara şikâyet edeceğimizi ve suç duyurusunda bulunacağımızı halkımızla paylaşmak isteriz. Şanlıurfa barosu olarak her zaman olduğu gibi bu gün de yapılan haksız ve hukuka aykırı işlem ve eylemlerin karşısında olduğumuzu ve karşısında durmaya da devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Özlem DİKMEN-BİHA

YORUM EKLE