Toprağı Olmayan Çiftçiye Tarım Arazisi!

Tarımsal üretimin artırılması ve tarımda istihdamın sağlanması amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti. Hazineye ait tarım arazileri toprağı olmayan çiftçilere kiraya verilecek.

Toprağı Olmayan Çiftçiye Tarım Arazisi!
banner1

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Tarım ve Orman Bakanlığı ile hayata geçirilen proje kapsamında toprağı olmayan çiftçilere hazineye ait tarım arazilerinin 10 yıl süreyle kiralanacağını duyurdu.

Uygulamayı sosyal medya hesabından duyuran Bakan Kurum, ‘’Tarım ve Orman Bakanlığımız ile hayata geçirdiğimiz proje kapsamında hazineye ait tarım arazilerini üretime açıyor, topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilerimize 10 yıl süreyle kiraya veriyoruz’’ dedi.

Kurum, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

‘’Tarımsal üretimin artırılması ve tarımsal istihdamın desteklenmesi amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığımız ile hayata geçirdiğimiz proje kapsamında hazineye ait tarım arazilerini üretime açıyor, topraksız ve yeterli toprağı olmayan çiftçilerimize 10 yıl süreyle kiraya veriyoruz.

İlk etapta Konya, Aksaray, Kütahya, Samsun, Eskişehir, Afyonkarahisar'da toplam 41,5 milyon m²'lik tarım arazisinin üretime açılacağı projede çiftçilerimiz 60 dönüme kadar hazine taşınmazı kiralayabilecek. İlk yıl kira bedelleri ise taşınmazın rayiç bedelinin yüzde 1,5'i olacak.

Nüfusa kayıtlı oldukları veya ikamet ettikleri köy ve mahallelerde bulunan hazineye ait tarım arazilerini kiralayabilecek çiftçilerimiz, yükümlülüklerini yerine getirmeleri ve talep etmeleri durumunda yeniden belirlenen bedel üzerinden kira sürelerini 10 yıl daha uzatabilecek.’’

YORUM EKLE