Tarımsal sulamada enerji verimliliği çalıştayı düzenlenecek

Mardin Artuklu Üniversitesi ev sahipliğinde "Sulama Pompalarında Enerji Verimliliği” kapsamında tarımsal sulamada enerji verimliliğine ilişkin bir kongre ve çalıştay düzenlenecek.

Tarımsal sulamada enerji verimliliği çalıştayı düzenlenecek
banner2

Proje ve kongreye daha önce Şanlıurfa’da, Türkiye’de ilk kez yapılan su kanallarının üzerine güneş enerjisi panelleri yerleştirme çalışmaları yürüten Dr. Ümran Atay başkanlık edecek.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenen GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünce yürütülen "Sulama Pompalarında Enerji Verimliliği proje faaliyetleri kapsamında Mardin Artuklu Üniversitesi ev sahipliğinde 07-08 Haziran 2023 tarihinde Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlük binasında "Tarımsal Sulamada Enerji Verimliliği Kongresi ve Çalıştayı" düzenlenecek.

"Sulama Pompalarında Enerji Verimliliği”  projesinin de başkanlığını yapan Dr. Atay, yaptığı açıklamada, “Programın bir kısmında akademik çalışmalar sunulacak, diğer kısmında ise kamu kurum ve kuruluşlardan uzman ilgililerin, özel sektör ve STK'ların temsilcilerinin katılacağı bir kongre gerçekleştirilecektir” ifadelerini kullandı.

Dr. Atay Mardin’e gitmeden önce Şanlıurfa’da GAPTAEM Tarım Makinaları ve Teknolojileri Bölümü Başkanlığı yapıyordu ve Türkiye’de bir ilk olan  "Güneş Pilli Sulama Kanalı Pilot Projesi"ni geliştirmişti.

BİHA


YORUM EKLE

banner99