Tarım işçilerinin bitmeyen çilesi!

Ankara’da dün yaşanan şiddetli rüzgâr, Şanlıurfalı mevsimlik tarım işçilerinin konakladığı çadırları yerle bir etti. Karaman’daki tarım işçileri ise elektriksiz ve susuz kalmaktan şikâyetçi oldu.

Tarım işçilerinin bitmeyen çilesi!
banner1

Şanlıurfa’dan başka illere çalışmaya giden mevsimlik tarım işçilerinin yaşadıkları durum yürekleri dağladı. Ankara’nın Şereflikoçhisar İlçesinde dün akşam saatlerinde çıkan şiddetli rüzgâr, hayatı olumsuz etkiledi. Urfa’dan mevsimlik tarım işçisi olarak ilçeye çalışmaya giden vatandaşların konakladığı çadırlar da rüzgar nedeniyle yerlerinden sökülerek havaya uçtu. Fırtına nedeniyle zor anlar yaşayan işçilerden biri, “Soğancıların hali bu. Diyorlar ki: Gidip tonla para kazanıyorlar. Bilmiyorlar ki halleri perişan. Ne ekmek kalmış, ne yemek kalmış, bakın ne hale geldik? Şimdi uçan çadırları topluyoruz” dedi.

 

“PERİŞAN HALDEYİZ”

Mevsimlik tarım işçilerinin büyük sıkıntı yaşadığı illerden birisi de Karaman oldu. Şanlıurfa’dan Karaman’a giden mevsimlik tarım işçileri de elektriksiz ve susuz kaldı. Yaklaşık 3 haftadır elektriksiz ve susuz kaldıklarını cep telefonu ile çektiği video ile anlatan genç bir kız, “Şikâyette bulunduğumuz yerlerden geri dönüş alamıyoruz. Sesimizi duyurmaya çalışıyoruz fakat sesimizi duymamak için direniyorlar. Rezillik içindeyiz. Ben üniversiteye hazırlanıyorum. Çalışmalarımı yarıda bırakıp ekmek parası için çalışmaya geldim ama karşılaştığımız durum bu. Bu mübarek Ramazan Ayında ne evimizi aydınlatacağımız ışığımız ne de içebileceğimiz bir bardak soğuk suyumuz var! Perişan olduk. Her yıl bu durumu yaşamaktan yorulduk, bu defa sesimizi duyun” diye yetkililere sitem etti.

BİHA

 

YORUM EKLE