ŞUTSO Başkanı Peltek: Her türlü girişimde bulunacağız!

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda kentteki yatırımcıların karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik bir basın toplantısı düzendi.

ŞUTSO Başkanı Peltek: Her türlü girişimde bulunacağız!
banner1

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ŞUTSO) kentteki yatırımcıların karşılaştığı sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik düzenlenen toplantıya ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek, Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya, Şanlıurfa Esnaf Sanatkârlar Odalar Birliği Başkanı M.Şefik Bakay, Evren Sanayi Kooperatif Başkanı Mustafa Arslan, Gıda İmalatçılar Kooperatifi Başkanı Kureyşi Çelik ve Şanlıurfa'daki Sivil Toplum Kuruluşu başkanlarının katılımıyla gerçekleşti.

Basın açıklamasını yapan ŞUTSO Başkanı İbrahim Halil Peltek, “Türkiye’nin en genç nüfusuna sahip ilimiz, 6’ncı bölge teşviklerinin getirdiği ivme ile yeni yatırımlara ev sahipliği yapmaya başlamış, bu kapsamda, teşvik paketi uygulanan iller arasında aldığı yatırımlarla ilk sıraya gelmiştir.

Özellikle işgücü maliyetleri noktasından sağlanan destekler, Şanlıurfa’yı emek yoğun sektörler olan tarım, turizm ve sanayi alanlarında yatırımcılar için cazibe merkezi haline getirmiştir. İşgücü maliyetleri, personel bulma ve yeni yatırım maliyetleri nedeniyle batı illerinde rekabet gücü zayıflayan emek yoğun sektörler, yeni yatırımlar için daha avantajlı bölge olan ilimize gelmiştir.Bu bağlamda, geçtiğimiz yıl, Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde başlatılan Şanlıurfa’nın ayakkabı üretim merkezi olmasına imkân sağlayacak Ayakkabıcılar Sanayi Bölgesi de sektöründen ilgi görüyor” ifadelerini kullandı.

‘PANDEMİ SÜRECİNDE BİLE YAKLAŞIK BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLANMIŞTIR’

Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi'nde, 65 dönümlük sanayi alanında kurulan Ayakkabı Sanayi Bölgesi’nde, 13 adet fabrika binası ve tedarikçi firmalar için toplam 7 adet dükkanın yapılacağını kaydeden Peltek. “46 bin metrekare kapalı alan hazırlanmış buralara gelen yatırımlar ile pandemi sürecinde bile yaklaşık bin kişiye istihdam sağlanmıştır. Ayakkabı sektörünün devam eden yatırımları da tamamlandığında Şanlıurfa OSB’de, yaklaşık 5 bin kişinin doğrudan istihdam edilmesi öngörülüyor. Emek yoğun sektör yatırımları, işsizlikle mücadelede, ilimizde de son yıllarda büyük bir rol oynamıştır. Bu yatırımların devam etmesi konusunda, geçmişte olduğu gibi bugünde yatırımcıların yanında yer alacağız.

OSB’nin kuruluşundan buyana elini taşın altına koyarak yatırımda bulunan yerli ve yabancı tüm sanayicilerimize teşekkür etmek yetersiz kalmaktadır. Karşılaştıkları her türlü haksızlık ve buna karşı verecekleri mücadelede kendilerine destek olunması gerekmektedir. Ayakkabı sanayisinde yaşanan bazı gelişmelerden dolayı işverenlerin haksızlığa uğradıkları, bu minvalde yatırımlarını başka şehirlere yönlendirme düşüncesine girdiklerini üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Binlerce kişiye doğrudan istihdam sağlayan ve gelecek yatırımlarla yine bu kentin binlerce insanına istihdam sağlayacak firmaların bu düşünce içerisine girmesine neden olanların bir kez daha düşünmelerini, kişisel menfaatleri kadar, ilimizi ilgilendiren menfaatleri de korumalarını istiyoruz.

Bugün burada toplanan Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri olarak, bu yatırımcılarımızın dün olduğu gibi bugün de yanlarında olduğumuzu deklare ediyoruz. İşçi ve emekçi kardeşlerimizin demokratik ve anayasal hakkı olan herhangi bir sendikal örgütlenmelerine asla karşı olmadığımızı, ancak, sendikalaşma adı altında yatırımcılarımıza uygulanan her türlü baskı ve şiddet unsurunu tasvip etmediğimizi de belirtmek istiyoruz.

Ayrıca, İlimizdeki potansiyellerden faydalanmak için tüm yatırımcılarımızı Şanlıurfa’ya bekliyoruz” şeklinde konuştı.

‘ŞANLIURFA MİLLETVEKİLLERİNİN HAREKETE GEÇMESİNİ BEKLİYORUZ’

Şanlıurfa hızlı tren hattının yapılan demiryolu ihalesinde yer almadığını vurgulayan Peltek, “Diğer taraftan, dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından Mersin–Adana–Osmaniye–Gaziantep Hızlı Tren Hattına Şanlıurfa’nın ekleneceği müjdesi verilmişti. Ancak, geçtiğimiz günlerde yapılan demiryolu ihalesinde Şanlıurfa’nın yer almadığını gördük. Şanlıurfa, Türkiye’nin nüfus olarak 8. Büyükşehri olmasına rağmen hem havayolu uçuş sayılarında yetersiz kalmış, hem de bugüne kadar bir umut beklediği hızlı tren projesi inşaatına henüz başlanmamıştır.

Kentimizin Tarım, Turizm, ticaret başta olmak üzere her türü ekonomik gelişimine büyük katkısı olacak demiryolunun, Şanlıurfa’ya kazandırılması için Şanlıurfa milletvekillerinin harekete geçmesi Şanlıurfa’ya bu projenin kazandırılması için mücadele etmelerini bekliyoruz.

Biz burada toplanan Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri olarak bu konuların yakın takipçisi olacağımız gibi projenin biran önce ilimize kazandırılması konusunda her türlü girişimde bulunmaya devam edeceğiz” dedi.

BİHA 

YORUM EKLE

banner99