Sürücü, Suruç’taki elektriksiz mahalleyi Bakan’a sordu

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, DEDAŞ tarafından 8 yıldır elektrik verilmediği iddia edilen Suruç’un kırsal Bilgen Mahallesi Bitkili mezrasında yaşanan bu sorunu Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e iletti.

Sürücü, Suruç’taki elektriksiz mahalleyi Bakan’a sordu
banner2

HDP Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yanıtlanması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na bir soru önergesi verdi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesine bağlı kırsal Bilgen Mahallesi Bitkili mezrasındaki yurttaşların 8 yıldır elektriksiz hayatlarını devam ettirmek zorunda kaldığını belirten Milletvekili Sürücü, “Yaklaşık 8 yıl önce yararlandıkları özel bir trafodaki elektriğin kaçak kullanım nedeniyle Dicle EDAŞ (DEDAŞ) tarafından kesilmesi üzerine karanlığa gömülen mezraya şirket tarafından bir daha enerji verilmedi. Yıllar içinde mezraya elektrik götüren yüksek gerilim hatları da koptu. Devrilen direkler ise toprağa gömüldü. DEDAŞ’ın uygulamaları hakkında yüzlerce şikayet almaktayız. Bu noktada Bitkili Mezrası’na yapılanlar acil bir şekilde izah edilmelidir. Konunun hızla araştırılması elzemdir” ifadelerine yer verdi.

Sürücü, bu bağlamda Bakan Dönmez’e şu soruları yöneltti:

1. DEDAŞ’ın bu keyfi tutumu hakkında ne düşünüyorsunuz?

2.8 yıldır elektriksiz olan mezraya bakanlığınız hiç denetim gerçekleştirmiş midir?

3.Bitkili mezrasına elektrik bağlanması için bir planlamanız var mıdır?

4.DEDAŞ hakkında bir soruşturma açacak mısınız?”

BİHA

YORUM EKLE